Rossiya hujumlari oqibatida Ukrainada o'n uch kishi halok bo'ldi
Payshanba kuni kechasi Rossiya tomonidan Ukraina hududiga yirik raketa va dron hujumlari uyushtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu zarbalar natijasida Kiyev va boshqa bir qator yirik shaharlar jiddiy zarar ko'rdi. Afsuski, hujumlar oqibatida jami 13 nafar inson vafot etgan.
Xalqaro axborot agentliklarining ma'lumotlariga ko'ra, halok bo'lganlar orasida 12 yoshli bola ham bor. Eng og'ir yo'qotishlar Odessa va Kiyev shaharlarida qayd etilgan.
Xususan, Odessada 7 nafar, poytaxt Kiyevda esa 5 nafar kishi vafot etgan. Shuningdek, Dnepr shahrida ham ikki kishi hayotdan ko'z yumgan.
Kiyev meri Vitaliy Klichkoning ta'kidlashicha, poytaxtda jarohatlanganlarning soni 45 nafarga yetdi. Raketa zarbalari natijasida ko'p qavatli turar joylar va muhim infratuzilma obyektlari jiddiy shikastlandi.
Binolarning vayron bo'lgan qismlari orasidan odamlarni qutqarish ishlari olib borildi. Shu bilan birga, Xarkov shahrida ham dron hujumlari kuzatilib, ikki kishi jarohat olgani xabar qilindi.
Hozirda barcha zarar ko'rgan hududlarda qutqaruv xizmatlari va tibbiyot xodimlari faoliyat yuritmoqda. Jabrlanganlarga yordam ko'rsatish va vayronalar orasidan qidiruv ishlari davom ettirilmoqda.
Xalqaro mutaxassislar ushbu voqealar mintaqadagi xavfsizlik vaziyatini yanada og'irlashtirishi va keskinlashtirishi mumkinligidan xavotirda. Hozirgi kunda hududlardagi vaziyat nazoratga olinishiga harakat qilinmoqda.

В результате российских атак в Украине погибли тринадцать человек
В четверг вечером Россия осуществила массированные ракетные и беспилотные атаки по территории Украины. Об этом сообщило Zamin.uz.
В результате этих ударов серьезно пострадали Киев и ряд других крупных городов. К сожалению, в результате атак погибли 13 человек.
По данным международных информационных агентств, среди погибших есть 12-летний ребенок. Самые тяжелые потери зафиксированы в Одессе и Киеве.
В частности, в Одессе погибли 7 человек, а в столице — 5 человек. Также два человека скончались в городе Днепр.
По словам мэра Киева Виталия Кличко, число раненых в столице достигло 45 человек. В результате ракетных ударов серьезно повреждены многоэтажные жилые дома и важные объекты инфраструктуры.
Проводились работы по спасению людей из-под завалов разрушенных зданий. В то же время сообщается, что в городе Харьков также наблюдались атаки беспилотников, в результате которых два человека получили ранения.
В настоящее время во всех пострадавших районах работают спасательные службы и медицинский персонал. Продолжается оказание помощи пострадавшим и поисковые работы под завалами.
Международные эксперты обеспокоены тем, что эти события могут еще больше осложнить и обострить ситуацию с безопасностью в регионе. В настоящее время предпринимаются усилия по установлению контроля над ситуацией на территориях.