Eron AQSH va Isroilni xalqaro javobgarlikka tortishni talab qilmoqda
Eron tashqi ishlar vazirligi Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroilni mamlakat rahbariyatiga qarshi amalga oshirilgan harakatlar uchun xalqaro javobgarlikka tortishni talab qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda vazirlik rasmiy vakili Ismoil Baqoiy ma'lum qildi. Uning ta'kidlashicha, Eron ushbu masalani nafaqat o'zining ichki siyosiy pozitsiyasi, balki butun xalqaro hamjamiyat uchun muhim talab deb biladi.
Baqoiyning fikricha, Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroilning qilmishlari xalqaro tinchlik va xavfsizlikka qarshi og'ir jinoyat sifatida baholanishi lozim. Rasmiy vakil ushbu voqealarni urush jinoyati va insoniyatga qarshi jinoyat deb atab, xalqaro huquq normalari qo'pol ravishda buzilganini alohida ta'kidladi.
Shuningdek, u Jeneva konvensiyasining birinchi moddasiga tayanib, barcha davlatlar xalqaro gumanitar huquqqa rioya qilish va uni ta'minlash majburiyatiga ega ekanligini eslatdi. Uning qarashlariga ko'ra, ushbu qoidalar buzilganda, aybdorlarni javobgarlikka tortish Birlashgan Millatlar Tashkilotiga a'zo barcha davlatlarning umumiy burchi hisoblanadi.
Ismoil Baqoiy Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroil tomonidan sodir etilgan harakatlar xalqaro tamoyillarga zid ekanini qayd etib, BMT a'zolarini ushbu davlatlarni javobgarlikka tortishga chaqirishga undadi. Eron pozitsiyasiga ko'ra, bu masala doimiy siyosiy va huquqiy talab bo'lib qoladi hamda mamlakat o'z ichki tizimi va xalqaro huquq mexanizmlari orqali aybdorlarni jazolashga intiladi.
Ma'lumotlarga ko'ra, harbiy harakatlar fevral oyining oxirlarida boshlangan bo'lib, Eron hududidagi turli obyektlar va poytaxt Tehron shahri nishonga olingan. Shu davrda Eron rahbariyatida jiddiy yo'qotishlar qayd etilgani aytilmoqda.
Mojaro natijasida qurolli kuchlar va siyosiy tuzilmalarning bir qator yuqori lavozimli vakillari halok bo'lgani ma'lum qilindi. Ushbu voqealar Yaqin Sharq mintaqasidagi keskinlikni yanada oshirgan.

Иран требует привлечь США и Израиль к международной ответственности
Министерство иностранных дел Ирана требует привлечь Соединенные Штаты Америки и Израиль к международной ответственности за действия, предпринятые против руководства страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил официальный представитель министерства Исмаил Бакаи. Он подчеркнул, что Иран считает этот вопрос важным требованием не только исходя из своей внутренней политической позиции, но и для всего международного сообщества.
По мнению Бакаи, действия Соединенных Штатов Америки и Израиля должны быть расценены как тяжкое преступление против международного мира и безопасности. Официальный представитель назвал эти события военными преступлениями и преступлениями против человечности, особо отметив грубое нарушение норм международного права.
Также он напомнил, что согласно первой статье Женевской конвенции, все государства обязаны соблюдать и обеспечивать соблюдение международного гуманитарного права. По его мнению, при нарушении этих правил привлечение виновных к ответственности является общим долгом всех государств-членов Организации Объединенных Наций.
Исмаил Бакаи отметил, что действия Соединенных Штатов Америки и Израиля противоречат международным принципам, и призвал членов ООН потребовать привлечения этих государств к ответственности. Согласно позиции Ирана, этот вопрос останется постоянным политическим и правовым требованием, и страна будет стремиться наказать виновных через свои внутренние системы и механизмы международного права.
По имеющимся данным, военные действия начались в конце февраля, целями стали различные объекты на территории Ирана и столица Тегеран. Сообщается, что за этот период в руководстве Ирана были зафиксированы серьезные потери.
Стало известно, что в результате конфликта погибли ряд высокопоставленных представителей вооруженных сил и политических структур. Эти события еще больше усилили напряженность в ближневосточном регионе.