Raul Kastroning nabirasi Rodriges Kastro tomonidan Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trampga yo'llangan maxfiy maktub bilan bog'liq voqea keng jamoatchilik e'tiboriga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat xalqaro siyosatda kutilmagan burilish sifatida baholanmoqda. Xalqaro axborot agentliklari va The Wall Street Journal nashri xabar berishicha, maktub an'anaviy diplomatik yo'llar orqali emas, balki g'ayritabiiy usulda yetkazilishi rejalashtirilgan.
Xat Gavanada istiqomat qiluvchi bir tadbirkor orqali yashirin tarzda jo'natilgan, biroq u Mayami aeroportida xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan to'xtatib qolingan. Ma'lumotlarga ko'ra, maktub rasmiy davlat hujjatlari uslubida tayyorlangan va unda Kuba davlatining maxsus muhri muhrlangan bo'lgan.
Hujjatning mazmuni ikki tomonlama munosabatlardagi murakkab vaziyatni aks ettiradi. Xatda Kuba tomonidan Amerika Qo'shma Shtatlariga nisbatan ehtimoliy harbiy harakatlar yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirish bildirilgan.
Shu bilan birga, xatning boshqa qismida ijobiy takliflar ham ilgari surilgan. Xususan, ikki davlat o'rtasida iqtisodiy hamkorlikni yo'lga qo'yish, yangi investitsiya kelishuvlarini imzolash va Amerika Qo'shma Shtatlari tomonidan Kubaga nisbatan qo'llanilayotgan qat'iy sanksiyalarni yumshatish masalalari ko'tarilgan.
Ushbu voqea Kuba va Amerika Qo'shma Shtatlari o'rtasidagi munosabatlarning naqadar nozik ekanligini yana bir bor isbotladi. Hozirda ushbu maktubning mazmuni va uni yuborishdan maqsad nima bo'lgani bo'yicha tahlillar olib borilmoqda.

Внук лидера Кубы написал секретное письмо Дональду Трампу
Инцидент, связанный с секретным письмом, направленным президенту Соединенных Штатов Дональду Трампу Родригесом Кастро, внуком Рауля Кастро, стал широко известен общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная ситуация расценивается как неожиданный поворот в международной политике. По сообщениям международных информационных агентств и издания The Wall Street Journal, письмо планировалось доставить не традиционными дипломатическими путями, а необычным способом.
Письмо было тайно отправлено через одного из предпринимателей, проживающих в Гаване, однако он был задержан сотрудниками службы безопасности в аэропорту Майами. Согласно имеющейся информации, письмо было составлено в стиле официальных государственных документов и скреплено специальной печатью государства Куба.
Содержание документа отражает сложную ситуацию в двусторонних отношениях. В письме содержится предупреждение со стороны Кубы о возможности возникновения потенциальных военных действий в отношении Соединенных Штатов.
В то же время, в другой части письма выдвигаются и позитивные предложения. В частности, подняты вопросы об установлении экономического сотрудничества между двумя государствами, подписании новых инвестиционных соглашений и смягчении жестких санкций, применяемых Соединенными Штатами в отношении Кубы.
Этот инцидент еще раз доказал, насколько хрупкими являются отношения между Кубой и Соединенными Штатами. В настоящее время проводится анализ содержания данного письма и целей его отправки.