Eron Hormuz bo'g'ozini tijorat kemalari uchun qayta ochdi
Eron hukumati Hormuz bo'g'ozi orqali kemalar harakatini qayta tiklashga qaror qilgani haqida rasmiy bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat Tashqi ishlar vazirligi tomonidan tarqatilgan ma'lumotlarga ko'ra, Livanda sulh o'rnatilgani munosabati bilan ushbu strategik dengiz yo'lagi tijorat kemalari uchun vaqtincha to'liq ochildi. Rasmiy xabarda ta'kidlanishicha, bo'g'ozdan faqat tijorat maqsadida harakatlanayotgan kemalarga o'tishga ruxsat beriladi.
Harbiy maqsadli kemalar esa ushbu hududga kiritilmaydi. Shuningdek, o'tishga ruxsat etilishi uchun kemalar va ulardagi yuklar dushman davlatlar bilan bog'liq bo'lmasligi shart qilib qo'yilgan.
Yana bir muhim talabga ko'ra, barcha kemalar Eron tomoni tomonidan belgilangan maxsus yo'nalish orqali harakatlanishi lozim. Shu bilan birga, o'tish jarayoni mas'ul Eron xizmatlari bilan oldindan kelishilgan holda amalga oshirilishi kerakligi aytildi.
Ushbu qaror va bo'g'ozning ochilishi jahon neft bozoriga darhol ta'sir ko'rsatdi va neft narxlarining keskin pasayishi kuzatildi. Ayrim xalqaro manbalarning ma'lum qilishicha, Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp ham ushbu qadamni ijobiy baholagan va Eronga minnatdorchilik bildirgan.
Ushbu chora dunyo iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega bo'lib, xalqaro savdo yo'llarining barqarorligini ta'minlashga qaratilgan deb baholanmoqda.

Иран снова открыл Ормузский пролив для торговых судов
Правительство Ирана сделало официальное заявление о решении восстановить движение судов через Ормузский пролив. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Согласно данным, распространенным Министерством иностранных дел страны, в связи с установлением мира в Ливане этот стратегический морской путь был временно полностью открыт для торговых судов. В официальном сообщении подчеркивается, что проход через пролив будет разрешен только судам, следующим в коммерческих целях.
Суда военного назначения в данную зону допускаться не будут. Также было установлено условие, что для получения разрешения на проход суда и их грузы не должны быть связаны с враждебными государствами.
Согласно еще одному важному требованию, все суда должны следовать по специальному маршруту, определенному иранской стороной. При этом было сказано, что процесс прохода должен осуществляться по предварительному согласованию с ответственными службами Ирана.
Данное решение и открытие пролива оказали немедленное влияние на мировой рынок нефти, в результате чего наблюдалось резкое снижение цен на нефть. По сообщениям некоторых международных источников, президент США Дональд Трамп также положительно оценил этот шаг и выразил благодарность Ирану.
Эта мера имеет важное значение для мировой экономики и оценивается как направленная на обеспечение стабильности международных торговых путей.