AQSh Kongressida Eron bilan bogliq harbiy vakolatlar muhokama qilindi
Amerika Qo'shma Shtatlari Kongressida demokratlar Eron bilan bog'liq harbiy vakolatlar masalasini hal qilish uchun yangi siyosiy yondashuvlarni ko'rib chiqmoqdalar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Axios nashrining xabariga ko'ra, bir guruh deputatlar urush vakolatlari bo'yicha rezolyutsiyani har kuni ovozga qo'yish orqali mavjud bosimni kuchaytirish taklifini ilgari surishgan. Ushbu tashabbus progressiv demokratlar yig'inida muhokama qilingan bo'lib, hozircha yakuniy qaror sifatida tasdiqlanmagan.
Shunga qaramay, ko'plab kongressmenlar ushbu g'oyaga qiziqish bildirganlari ma'lum. Taklif qilinayotgan rejaga ko'ra, Kongress ish faoliyati davom etadigan har bir ish kunida yangi rezolyutsiya kiritilishi va u ovoz berishga chiqarilishi kerak.
Bunday usul orqali muhim masala kun tartibidan tushib qolmasligi va doimiy e'tiborda bo'lishi ta'minlanmoqchi. Eslatib o'tamiz, avvalroq shu masalaga oid rezolyutsiya juda oz farq bilan rad etilgan edi.
O'shanda 214 nafar deputat taklifni qo'llab-quvvatgan bo'lsa, 213 nafar vakil unga qarshi chiqqan. Hozirgi muhokamalar jarayonida ayrim markazchi demokratlar ham ushbu taktikani to'liq rad etmayotganliklari aytilmoqda.
Ular zarurat tug'ilsa, qayta-qayta ovoz berish jarayonlariga tayyor ekanliklarini bildirishgan. Tashabbus tarafdorlarining fikricha, hatto rezolyutsiyalar qabul qilinmasa ham, bunday yondashuv deputatlarning aniq pozitsiyasini ochiqlashtiradi va jamoatchilikning e'tiborini ushbu muammoga qaratib turadi.
Bundan tashqari, siyosiy bahslar davomida yoqilg'i narxlarining o'zgarishi kabi iqtisodiy omillar ham muhokama markazida qolishi mumkin. Kuzatuvchilar ushbu usulni demokratlarning Donald Tramp ma'muriyati olib borayotgan siyosatga qarshi qo'llayotgan yangi bosim strategiyasi deb baholamoqdalar.

В Конгрессе США обсудили военные полномочия, связанные с Ираном
В Конгрессе Соединенных Штатов демократы рассматривают новые политические подходы для решения вопроса о военных полномочиях в связи с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению издания Axios, группа депутатов выдвинула предложение усилить существующее давление путем ежедневного вынесения на голосование резолюции по военным полномочиям. Эта инициатива обсуждалась на собрании прогрессивных демократов и пока не была утверждена в качестве окончательного решения.
Тем не менее, известно, что многие конгрессмены проявили интерес к этой идее. Согласно предлагаемому плану, в каждый рабочий день деятельности Конгресса должна вноситься новая резолюция и выноситься на голосование.
Таким образом планируется обеспечить, чтобы важный вопрос не выпал из повестки дня и оставался под постоянным вниманием. Напомним, что ранее резолюция по этому вопросу была отклонена с очень небольшим перевесом.
Тогда 214 депутатов поддержали предложение, а 213 представителей выступили против него. Сообщается, что в ходе текущих обсуждений некоторые центристские демократы также не отвергают полностью эту тактику.
Они заявили о готовности к повторным процессам голосования в случае необходимости. По мнению сторонников инициативы, даже если резолюции не будут приняты, такой подход прояснит четкую позицию депутатов и будет удерживать внимание общественности на этой проблеме.
Кроме того, в ходе политических споров в центре обсуждения могут оставаться и экономические факторы, такие как изменение цен на топливо. Наблюдатели оценивают этот метод как новую стратегию давления демократов против политики, проводимой администрацией Дональда Трампа.