Rossiyalik mashhur bloger Viktoriya Bonyaning prezident Vladimir Putinga yo'llagan ochiq murojaati katta shov shumkinlik uyg'otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu murojaat nafaqat oddiy aholi, balki davlatning yuqori martabali rahbarlari orasida ham jiddiy muhokamalarga sabab bo'ldi. Rossiya prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov ushbu masala yuzasidan rasmiy izoh berdi.
U bloger tomonidan ko'tarilgan muammolar jamiyatda katta aks sado berganini tan oldi. Peskovning ta'kidlashicha, aytib o'tilgan yo'nalishlarda hozirda keng ko'lamli ishlar olib borilmoqda va mutaxassislar jalb etilgan.
Shuningdek, hech bir murojaat e'tiborsiz qoldirilmasligi haqida ishontirdi. Rasmiy javobdan so'ng Viktoriya Bonya ijtimoiy tarmoqlarda yangi video lavha e'lon qildi.
Unda u o'z muammolariga e'tibor qaratilgani uchun minnatdorchilik bildirdi. Bloger o'z xavfsizligi borasida xavotirlari borligini tan olgan bo'lsa da, xalqning dardini yetkaza olgani uchun mamnunligini izhor etdi.
Xabarlarga ko'ra, Rossiya prezidenti administratsiyasi ayrim ommaviy axborot vositalariga ushbu mavzuni keng yoritmaslik haqida ko'rsatma bergan. Matbuotga faqat rasmiy shaxslarning bayonotlarini nashr etish tavsiya qilingan.
Eslatib o'tamiz, bloger o'z murojaatida gubernatorlar tomonidan yashirilayotgan beshta asosiy muammoni sanab o'tgan edi. Bularga Dog'istondagi suv toshqinlari, Anapadagi ekologik muammolar, noyob hayvonlarning noqonuniy o'ldirilishi, Novosibirskdagi chorvachilik bilan bog'liq inqiroz hamda internet cheklovlari kiradi.
Ushbu video ijtimoiy tarmoqlarda millionlab ko'rishlar va minglab ulashishlar soniga erishdi. Viktoriya Bonyaning bu qadami boshqa mashhurlarni ham ruhlantirdi.
Bloger Ayza va aktyor Ivan Oxlobistin kabi shaxslar ham mamlakatdagi internet cheklovlarini tanqid qilib, buni katta xato deb baholadilar. Ushbu voqealar jamiyatda mashhur shaxslarning ijtimoiy faolligi muammolarni hal qilishda qanchalik samarali ekanligi haqidagi bahslarni kuchaytirdi.

Обращение Виктории Бони вызвало большой резонанс в Кремле
Открытое обращение известного российского блогера Виктории Бони к президенту Владимиру Путину вызвало большой резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное обращение вызвало серьезные дискуссии не только среди обычного населения, но и среди высокопоставленных руководителей государства. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков дал официальный комментарий по этому вопросу.
Он признал, что проблемы, поднятые блогером, получили широкий отклик в обществе. По словам Пескова, в указанных направлениях в настоящее время ведутся масштабные работы и привлечены специалисты.
Также он заверил, что ни одно обращение не останется без внимания. После официального ответа Виктория Боня опубликовала в социальных сетях новый видеоролик.
В нем она выразила благодарность за то, что внимание было уделено ее проблемам. Хотя блогер призналась в опасениях по поводу своей безопасности, она выразила удовлетворение тем, что смогла донести боль народа.
По сообщениям, администрация президента России дала указание некоторым средствам массовой информации не освещать данную тему широко. Прессе рекомендовано публиковать только заявления официальных лиц.
Напомним, что в своем обращении блогер перечислила пять основных проблем, которые скрываются губернаторами. К ним относятся наводнения в Дагестане, экологические проблемы в Анапе, незаконное убийство редких животных, кризис в животноводстве в Новосибирске, а также ограничения интернета.
Это видео набрало миллионы просмотров и тысячи репостов в социальных сетях. Этот шаг Виктории Бони вдохновил и других знаменитостей.
Такие личности, как блогер Айза и актер Иван Охлобыстин, также раскритиковали ограничения интернета в стране, оценив это как большую ошибку. Эти события усилили дискуссии в обществе о том, насколько эффективна социальная активность известных личностей в решении проблем.