Afgonistonda kuchli zilzila yuz berib O'zbekistonda sezildi
Ushbu voqea haqidagi rasmiy ma'lumotlarni Respublika seysmoprognostik monitoring markazi e'lon qildi. Mutaxassislarning xabariga ko'ra, zilzila mahalliy vaqt bilan ertalab soat 07:54 da sodir bo'lgan.
Yer silkinishining epitsentri Afgonistonning Badaxshon viloyati hududida joylashgan. Mazkur nuqta O'zbekiston poytaxti Toshkent shahridan taxminan 537 kilometr janubi-sharqda joylashgan.
Zilzilaning magnitudasi 5,5 ballni tashkil etdi, uning o'choq chuqurligi esa yer ostida 150 kilometr masofada qayd etildi. Ushbu tabiiy hodisa qo'shni O'zbekiston hududida ham sezildi.
Ayniqsa, Surxondaryo viloyati aholisi yer silkinishini 2 va 3 ball kuchida his qilishdi. Shuningdek, Farg'ona, Jizzax, Samarqand, Sirdaryo, Qashqadaryo, Andijon va Namangan viloyatlari bilan birga Toshkent viloyatida ham silkinishlar taxminan 2 ball darajasida kuzatildi.
Poytaxt Toshkent shahrida ham zilzila yengil darajada sezilgani ma'lum qilindi. Hozirgi vaqtdagi dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, ushbu hodisa natijasida hech qanday vayronagarchiliklar yuz bermagan va jabrlanganlar haqida xabarlar kelib tushmagan.
Mutaxassislar shuni ta'kidladiki, o'choqi chuqurda joylashgan bunday zilzilalar odatda katta zarar yetkazmaydi. Shunga qaramay, aholidan ehtiyotkorlik choralarini ko'rish va hushyor bo'lish so'ralmoqda.

В Афганистане произошло сильное землетрясение, которое ощутили в Узбекистане
Официальные данные об этом происшествии опубликовал Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга. По сообщению специалистов, землетрясение произошло в 07:54 по местному времени.
Эпицентр подземных толчков находился на территории провинции Бадахшан Афганистана. Данная точка расположена примерно в 537 километрах к юго-востоку от столицы Узбекистана, города Ташкента.
Магнитуда землетрясения составила 5,5 балла, глубина очага была зафиксирована на уровне 150 километров под землей. Это природное явление ощутилось и на территории соседнего Узбекистана.
В частности, жители Сурхандарьинской области почувствовали подземные толчки силой 2 и 3 балла. Также колебания примерно на уровне 2 баллов наблюдались в Ферганской, Джизакской, Самаркандской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Андижанской и Наманганской областях, а также в Ташкентской области.
Сообщается, что в столице, городе Ташкенте, землетрясение ощущалось на легком уровне. Согласно предварительным данным на текущий момент, в результате этого происшествия никаких разрушений не произошло, сообщений о пострадавших не поступало.
Специалисты отметили, что подобные землетрясения с глубоким залеганием очага обычно не наносят большого ущерба. Тем не менее, жителей просят соблюдать меры предосторожности и быть бдительными.