Eron AQSh bosimi sababli Hormuz bo'g'ozini ochishdan voz kechdi
Tehron shahri Ho'rmuz bo'g'ozini ochish borasidagi avvalgi qaroridan voz kechgani haqida rasmiy ma'lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur xabar Eron Qurolli kuchlari Bosh shtabi tomonidan tasdiqlanib, Fars axborot agentligi orqali keng jamoatchilikka e'lon qilindi. Ushbu qaror qabul qilinishiga AQSh tomonidan Eron portlariga nisbatan qo'llanilayotgan bosim va blokada choralari asosiy sabab bo'lgani aytilmoqda.
Amerika Qo'shma Shtatlari tomonidan joriy etilgan cheklovlar mamlakatning iqtisodiy manfaatlariga va portlar faoliyatiga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda. Eron parlamenti raisi Muhammad Boqir Qolibof avvalroq o'zining ijtimoiy tarmoqlardagi bayonotida ushbu masala bo'yicha ogohlantirish bergan edi.
Uning ta'kidlashicha, agar portlar atrofidagi qamov siyosati va cheklovlar to'xtatilmasa, Ho'rmuz bo'g'ozini ochish masalasi qayta ko'rib chiqilishi muqarrar edi. Shuni ta'kidlash joizki, yaqinda Tasnim agentligi Eron ma'lum shartlar asosida strategik ahamiyatga ega bo'lgan ushbu suv yo'lini ochishga tayyorligi haqida xabar tarqatgan edi.
Biroq, vaziyatning o'zgarishi va tashqi bosimlarning kuchayishi natijasida Tehron o'z pozitsiyasini o'zgartirishga majbur bo'ldi. Hozirgi kunda qabul qilingan ushbu qaror mintaqadagi siyosiy keskinliklar yanada ortganidan dalolat beradi.
Strategik suv yo'li atrofidagi vaziyatning murakkablashishi nafaqat Eron, balki butun Yaqin Sharq hududi uchun xavotirli holatni yuzaga keltirmoqda. Bu holat mintaqadagi transport va logistika tizimiga ham jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Иран отказался открывать Ормузский пролив из-за давления США
Тегеран официально сообщил об отказе от своего предыдущего решения по открытию Ормузского пролива. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Данное сообщение было подтверждено Генеральным штабом Вооруженных сил Ирана и обнародовано для широкой общественности через информационное агентство Fars. Сообщается, что основной причиной принятия этого решения стало давление и меры блокады, применяемые США в отношении иранских портов.
Ограничения, введенные Соединенными Штатами Америки, оказывают негативное влияние на экономические интересы страны и деятельность портов. Спикер парламента Ирана Мохаммад Бакир Калибаф ранее в своем заявлении в социальных сетях предупреждал по этому вопросу.
По его словам, если политика осады и ограничения вокруг портов не прекратятся, пересмотр вопроса об открытии Ормузского пролива станет неизбежным. Стоит отметить, что недавно агентство Tasnim распространило новость о готовности Ирана открыть этот стратегически важный водный путь на определенных условиях.
Однако в результате изменения ситуации и усиления внешнего давления Тегеран был вынужден изменить свою позицию. Принятое на сегодняшний день решение свидетельствует о дальнейшем росте политической напряженности в регионе.
Осложнение ситуации вокруг стратегического водного пути создает тревожную обстановку не только для Ирана, но и для всего Ближнего Востока. Эта ситуация может оказать серьезное влияние на транспортную и логистическую систему региона.