Eron uzoq vaqt davom etgan tanaffusdan so'ng o'z havo hududini qisman qayta ishga tushirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat osmonining ayrim qismlari 28 fevral kunidan beri ilk bor ochilib, natijada ba'zi aeroportlarda aviaqatnovlar qayta tiklandi. Ushbu ma'lumotlarni Fuqaro aviatsiyasi boshqarmasiga tayangan holda Tasnim axborot agentligi e'lon qildi.
Taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra, Eronning sharqiy havo hududidagi yo'nalishlar xalqaro reyslar uchun ochiq deb topildi. Bu qaror mintaqadagi aviaqatnovlarni asta-sekin tiklash choralarining bir qismi hisoblanadi.
Eslatib o'tamiz, 28 fevral kuni AQSH va Isroil tomonidan Eronga nisbatan harbiy amaliyotlar boshlangan edi. O'sha vaqtda mamlakatning qator shaharlari havo zarbalariga uchragan.
Ushbu hujumlar natijasida Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy halok bo'lgani haqida xabarlar tarqaldi. Mazkur voqealar zanjiri mintaqada keskin kuchlanishlarga sabab bo'ldi.
Eron ushbu harakatlarga javob sifatida Isroil hududiga raketa hujumlarini uyushtirdi va Fors ko'rfazida joylashgan AQSH harbiy bazalariga zarbalar berdi. Hozirgi kunda havo hududining qisman ochilishi hududdagi vaziyatning o'zgarayotganini ko'rsatmoqda.
Aviatsiya xizmatlari va xalqaro kompaniyalar endilikda belgilangan yo'nalishlar bo'yicha parvozlar rejasini qayta ko'rib chiqish imkoniyatiga ega bo'lishadi. Mutaxassislar havo hududining to'liq ochilishi uchun hali vaqt kerakligini ta'kidlamoqda.

Иран вновь открыл воздушное пространство после долгого перерыва
Иран частично возобновил работу своего воздушного пространства после длительного перерыва. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Отдельные части неба страны открылись впервые с 28 февраля, в результате чего в некоторых аэропортах было восстановлено авиасообщение. Эти данные опубликовало информационное агентство Tasnim со ссылкой на Управление гражданской авиации.
Согласно представленным данным, маршруты в восточном воздушном пространстве Ирана были признаны открытыми для международных рейсов. Данное решение является частью мер по постепенному восстановлению авиасообщения в регионе.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана. В то время ряд городов страны подвергся воздушным ударам.
В результате этих атак распространились сообщения о гибели верховного лидера Ирана Али Хаменеи. Эта цепочка событий вызвала резкое обострение напряженности в регионе.
В ответ на эти действия Иран осуществил ракетные атаки по территории Израиля и нанес удары по военным базам США, расположенным в Персидском заливе. На сегодняшний день частичное открытие воздушного пространства свидетельствует об изменении ситуации в регионе.
Авиационные службы и международные компании теперь получат возможность пересмотреть планы полетов по установленным маршрутам. Специалисты отмечают, что для полного открытия воздушного пространства еще потребуется время.