Donald Tramp Eronning yadroviy qurolga ega bo'lishiga yo'l qo'ymaydi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Vashington ma'muriyati Eronning yaqin kelajakda yadroviy qurolga ega bo'lishiga aslo yo'l qo'ymasligini qat'iy ta'kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ushbu bayonotni Eronning yadroviy dasturi borasidagi joriy holatga izoh berish chog'ida bildirdi. Prezidentning so'zlariga ko'ra, Eronning yadroviy qurol yaratish jarayoni juda tez orada yakunlanishi mumkin bo'lgan xavfli bosqichga yetgan.
Shu sababli, Amerika Qo'shma Shtatlari bunday qurol paydo bo'lishining oldini olish uchun barcha zarur va qat'iy choralarni ko'rishga tayyorligini ma'lum qildi. Shu bilan birga, 17 aprel kuni prezident yana bir bor muhim ma'lumotlarni e'lon qildi.
Unga ko'ra, Amerika Qo'shma Shtatlari va Eron vakillari boyitilgan uranni mamlakat hududidan olib chiqish masalasi bo'yicha o'zaro hamkorlik qilmoqdalar. Ushbu jarayon mintaqaviy xavfsizlikni ta'minlash nuqtai nazaridan muhim ahamiyatga ega.
Tehrondan kelgan ma'lumotlarga ko'ra, Eron yadroviy dasturini vaqtinchalik to'xtatishga tayyor ekanligini bildirdi. Biroq, muzlatilgan aktivlar masalasi hali ham hal etilmagan bo'lib, tomonlar o'rtasida ushbu masala bo'yicha bahslar davom etmoqda.
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidentining fikricha, Eron bilan kelajakda erishilishi mumkin bo'lgan ehtimoliy kelishuv shartlarining katta qismi allaqachon tomonlar tomonidan kelishib olingan. Endilikda asosiy e'tibor qolgan muammoli masalalarni hal qilishga qaratiladi.

Дональд Трамп не допустит обладания Ираном ядерным оружием
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп подчеркнул, что администрация Вашингтона ни в коем случае не допустит обладания Ирана ядерным оружием в ближайшем будущем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства сделал это заявление в ходе комментария к текущей ситуации вокруг ядерной программы Ирана. По словам президента, процесс создания ядерного оружия в Иране достиг опасной стадии, которая может завершиться в самое ближайшее время.
В связи с этим Соединенные Штаты заявили о своей готовности принять все необходимые и решительные меры для предотвращения появления такого оружия. В то же время 17 апреля президент вновь обнародовал важную информацию.
Согласно его словам, представители Соединенных Штатов и Ирана сотрудничают по вопросу вывоза обогащенного урана с территории страны. Этот процесс имеет важное значение с точки зрения обеспечения региональной безопасности.
По данным из Тегерана, Иран заявил о готовности временно приостановить свою ядерную программу. Однако вопрос о замороженных активах до сих пор не решен, и между сторонами продолжаются споры по этому поводу.
По мнению президента Соединенных Штатов, большая часть условий потенциального соглашения, которое может быть достигнуто с Ираном в будущем, уже согласована сторонами. Теперь основное внимание будет сосредоточено на решении оставшихся проблемных вопросов.