AQSh Eronga nisbatan qo'llanilayotgan sanksiyalar ro'yxatini yanada kengaytirdi
Amerika Qo'shma Shtatlari Moliya vazirligi Eron davlatiga nisbatan qo'llanilayotgan cheklovlar ro'yxatini yanada kengaytirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora-tadbirlar haqida Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi rasmiy bayonot orqali ma'lum qildi. Yangi qarorga ko'ra, sanksiyalar doirasi sezilarli darajada kengaytirilib, yangi shaxslar va tashkilotlar qora ro'yxatga kiritildi.
Xususan, joriy etilgan cheklovlar sakkiz nafar Eron fuqarosiga nisbatan yo'naltirilgan. Shuningdek, ushbu ro'yxatga Eron va Birlashgan Arab Amirliklar hududida faoliyat yurituvchi to'rtta kompaniya ham kiritilgan.
Mazkur qarorning asosiy maqsadi xalqaro qoidalarga zid harakatlarning oldini olish va moliyaviy nazoratni kuchaytirishdan iboratdir. Bundan tashqari, cheklovlar nafaqat jismoniy shaxslar va korxonalarni, balki transport vositalarini ham qamrab olgan.
Xususan, Mahan Air aviakompaniyasiga tegishli bo'lgan ikkita Boeing 777-200ER rusumli samolyotlar sanksiya doirasiga kiritildi. Bu esa ushbu bortlarning xalqaro moliyaviy operatsiyalarda ishtirok etishi va texnik xizmat ko'rsatish imkoniyatlarini cheklashi mumkin.
AQSH hukumati ushbu choralarni xavfsizlik choralarini kuchaytirish va mintaqaviy barqarorlikni ta'minlash strategiyasining bir qismi sifatida amalga oshirayotganini ta'kidlamoqda. Yangi sanksiyalar natijasida ko'rsatilgan shaxslar va kompaniyalarning AQSH moliyaviy tizimi bilan aloqalari to'liq cheklanadi hamda ularning aktivlari muzlatilishi mumkin.

США расширили список санкций в отношении Ирана
Министерство финансов Соединенных Штатов Америки расширило список ограничений, применяемых в отношении иранского государства. Об этом сообщило Zamin.uz.
Об этих мерах Управление по контролю за иностранными активами объявило через официальное заявление. Согласно новому решению, сфера санкций была значительно расширена, а новые лица и организации внесены в черный список.
В частности, введенные ограничения направлены против восьми граждан Ирана. Также в этот список включены четыре компании, осуществляющие деятельность на территории Ирана и Объединенных Арабских Эмиратов.
Основная цель данного решения заключается в предотвращении действий, противоречащих международным правилам, и усилении финансового контроля. Кроме того, ограничения охватили не только физических лиц и предприятия, но и транспортные средства.
В частности, под санкции попали два самолета модели Boeing 777-200ER, принадлежащие авиакомпании Mahan Air. Это может ограничить участие данных бортов в международных финансовых операциях и возможности их технического обслуживания.
Правительство США подчеркивает, что реализует эти меры как часть стратегии по усилению мер безопасности и обеспечению региональной стабильности. В результате новых санкций связи указанных лиц и компаний с финансовой системой США будут полностью ограничены, а их активы могут быть заморожены.