Eron sulh bitimini uzaytirishni rad etdi va muzokaralardan bosh tortdi
Eron davlat televideniyesining xabariga ko'ra, Tehron sulh bitimini uzaytirish masalasini tan olmasligini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy bayonotda ta'kidlanishicha, mamlakat o'zining milliy manfaatlarini birinchi o'ringa qo'ygan holda, kelishuv shartlariga amal qilish yoki ularni bajarishni to'xtatish haqida qaror qabul qilishi mumkin. Tasnim axborot agentligi tarqatgan ma'lumotlarga ko'ra, Eron Pokistonning poytaxti Islomobod shahrida o'tkazilishi kutilayotgan muzokaralarda ishtirok etmasligini rasman bildirdi.
Ushbu uchrashuvlar AQSh bilan muloqot qilish uchun tashkil etilishi rejalashtirilgan edi. Shuningdek, Eron tomoni Amerika Qo'shma Shtatlaridan sulh muddatini uzaytirish bo'yicha hech qanday rasmiy so'rov yubormaganini alohida ta'kidladi.
Bayonotlarda dengiz yo'llaridagi cheklovlar masalasi ham keng muhokama qilindi. Eron vakillari dengiz blokadasining davom etishini dushmanona harakat deb baholamoqda.
Agar mavjud vaziyat o'zgarmasa, mamlakat Fors ko'rfazidagi strategik ahamiyatga ega bo'lgan Hormuz bo'g'ozida transport harakatlarini tiklamasligi mumkinligi aytildi. Rasmiy shaxslarning so'zlariga ko'ra, zarurat tug'ilganda blokadani bekor qilish uchun kuch ishlatish ehtimoli ham istisno qilinmaydi.
Bunday bayonotlar Yaqin Sharq mintaqasida xavfsizlik holati yomonlashishi va keskinlik yanada ortishi haqidagi xavotirlarni kuchaytirmoqda. Eronning ushbu qat'iy pozitsiyasi xalqaro hamjamiyatda katta qiziqish uyg'otgan va kelgusida mintaqaviy barqarorlikka ta'sir qilishi kutilmoqda.

Иран отказался продлевать мирное соглашение и отклонил переговоры
По сообщению государственного телевидения Ирана, Тегеран объявил о непризнании вопроса продления мирного соглашения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В официальном заявлении подчеркивается, что страна, ставя свои национальные интересы на первое место, может принять решение о соблюдении условий соглашения или прекращении их выполнения. По данным информационного агентства Tasnim, Иран официально сообщил, что не примет участия в переговорах, которые ожидается провести в столице Пакистана, городе Исламабад.
Данные встречи планировалось организовать для установления диалога с США. Также иранская сторона особо отметила, что от Соединенных Штатов Америки не поступало никаких официальных запросов относительно продления срока мирного соглашения.
В заявлениях также широко обсуждался вопрос ограничений на морских путях. Представители Ирана расценивают продолжение морской блокады как враждебный акт.
Было заявлено, что если текущая ситуация не изменится, страна может не восстановить транспортное сообщение в стратегически важном Ормузском проливе в Персидском заливе. По словам официальных лиц, при необходимости не исключается и вероятность применения силы для снятия блокады.
Подобные заявления усиливают опасения по поводу ухудшения ситуации с безопасностью и дальнейшего роста напряженности в ближневосточном регионе. Эта жесткая позиция Ирана вызвала большой интерес в международном сообществе и, как ожидается, повлияет на региональную стабильность в будущем.