Janubiy Koreyada it go'shtini iste'mol qilish butunlay taqiqlanadi
Janubiy Koreyada 2027-yildan boshlab itlarni so‘yish hamda ularning go‘shtini iste’mol qilish maqsadida sotish butunlay taqiqlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim qaror mamlakat hukumati tomonidan rasman tasdiqlandi va u Janubiy Koreyada hayvonlar huquqlarini himoya qilish sohasidagi eng yirik islohotlardan biri sifatida e’tirof etilmoqda. Mazkur qonuniy o‘zgarish jamiyatda uzoq yillar davomida muhokama qilingan masalalarga yakun yasashi kutilmoqda.
Janubiy Koreya Qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi vazirligi taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatdagi it go‘shti yetishtirishga ixtisoslashgan fermalarning aksariyati hozirning o‘zidayoq o‘z faoliyatini to‘xtatgan. Raqamlarga tayanadigan bo‘lsak, ro‘yxatda mavjud bo‘lgan 1535 ta fermadan 1265 tasi 2024-yil boshidan buyon yopilgan.
Bu ko‘rsatkich umumiy xo‘jaliklarning salkam 82 foizini tashkil etadi. Bu kabi tezkor o‘zgarishlar hukumatning ushbu sohani tartibga solish borasidagi qat’iy niyatidan dalolat beradi.
Rasmiy vakillarning ta’kidlashicha, hali ham faoliyat yuritayotgan qolgan fermer xo‘jaliklari 2026-yilning yakuniga qadar bosqichma-bosqich yopiladi. Shu bilan bir qatorda, yopilgan va hozircha ishlayotgan korxonalarda qonun buzilishi holatlarini hamda hayvonlarni noqonuniy ko‘paytirish vaziyatlarini aniqlash maqsadida keng ko‘lamli tekshiruv tadbirlari amalga oshiriladi.
Hukumat ushbu jarayonni qat’iy nazorat ostiga olib, belgilangan muddatga qadar sohani to‘liq tugatishni maqsad qilgan. Ushbu tarixiy qaror amaldagi prezident Yun Sok-Yolning saylovoldi dasturidagi asosiy va’dalaridan biri hisoblanadi.
So‘nggi yillarda Janubiy Koreya jamiyatida it go‘shtini iste’mol qilish madaniyati sezilarli darajada pasaygani kuzatilmoqda. Ayniqsa, yosh avlod vakillari orasida bu kabi an’analar deyarli yo‘qolib bormoqda va itlarga nafaqat iste’mol mahsuloti, balki vafodor uy hayvoni hamda oila a’zosi sifatida qarash tamoyili keng ildiz otmoqda.

В Южной Корее полностью запрещено употребление собачьего мяса
В Южной Корее с 2027 года продажа собак полностью запрещена для их выпаса и убоя. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот важный решение официально подтверждено правительством страны и оно признано одной из крупнейших реформ в сфере защиты прав животных в Южной Корее. Массовое законодательное изменение ожидается завершить давно обсуждаемые в обществе вопросы.
По данным, предоставленным Министерством сельского хозяйства, пищевой промышленности и сельского хозяйства Южной Кореи, большинство фермерских хозяйств, специализирующихся на выращивании собачьей свинины, уже прекратили свою деятельность. Основываясь на цифрах, из 1535 зарегистрированных ферм 1265 были закрыты с начала 2024 года.
Этот показатель составляет примерно 82 процента от общего числа ферм. Такие быстрые изменения свидетельствуют о строгом намерении правительства в регулировании этой сферы.
По словам официальных представителей, оставшиеся фермерские хозяйства, которые всё ещё работают, будут постепенно закрыты к концу 2026 года. При этом, для выявления нарушений законодательства и ситуаций незаконного разведения животных на закрытых и действующих предприятиях будут проводиться масштабные проверочные мероприятия.
Правительство намерено привлечь к строгому контролю этот процесс и целеваться на полное завершение работы в этой сфере в установленный срок. Этот исторический указ является одним из основных обещаний действующего президента Юн Сок-ёля в его избирательной программе.
В последние годы в обществе Южной Кореи наблюдается значительное снижение культуры потребления собачьей свинины. Особенно среди представителей молодежи такие традиции почти исчезают, и собаки становятся не только источником продуктов питания, но и любимыми домашними животными, а также семьями членами.