Putin va Si Szinpin yangi xalqaro tartib haqida deklaratsiya imzolaydi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Xitoy rahbari Si Szinpin Pekin shahrida o‘tkaziladigan oliy darajadagi uchrashuv doirasida yangi xalqaro tartib hamda ko‘p qutbli dunyo tamoyillarini shakllantirishga qaratilgan muhim qo‘shma deklaratsiyani qabul qilishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqishda muhim poydevor vazifasini o‘taydi. Rossiya davlat rahbarining xalqaro masalalar bo‘yicha yordamchisi Yuriy Ushakovning ma’lum qilishicha, ikki mamlakat yetakchilari muzokaralar yakunida nafaqat ushbu deklaratsiyani, balki o‘zaro qo‘shnichilik, do‘stlik va keng qamrovli hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladigan maxsus qo‘shma bayonotni ham imzolaydilar.
Bu hujjatlar tomonlarning uzoq muddatli manfaatlarini ifodalab, mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashda asosiy omil bo‘lib xizmat qiladi. Ushakovning ta’kidlashicha, tayyorlanayotgan hujjat o‘zining ko‘lami va mazmuni bilan ajralib turadigan o‘ziga xos dasturiy deklaratsiyadir.
Mazkur hujjat jami qirq yetti sahifadan iborat bo‘lib, unda Rossiya va Xitoyning xalqaro maydondagi o‘zaro hamkorligi, global xavfsizlik tizimini takomillashtirish hamda yangi turdagi davlatlararo munosabatlarni o‘rnatish bo‘yicha aniq qarashlari o‘rin olgan. Shuningdek, deklaratsiyada dunyoning ko‘p markazli rivojlanish modeli va adolatli xalqaro munosabatlar tartibi haqidagi strategik maqsadlar batafsil bayon etilgan.
Ushbu muhim siyosiy hujjat Moskva va Pekin o‘rtasidagi siyosiy muloqot hamda iqtisodiy aloqalar misli ko‘rilmagan darajada faollashib borayotgan bir davrda qabul qilinmoqda. Mutaxassislarning fikricha, mazkur deklaratsiya ikki yirik davlatning global jarayonlarga nisbatan umumiy yondashuvini va xalqaro siyosatdagi hamjihatligini namoyish etuvchi kuchli signal hisoblanadi.
Bu qadam nafaqat ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlaydi, balki jahon siyosatidagi kuchlar muvozanatiga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.

Путин и Си Цзиньпин подпишут декларацию о новом международном порядке
Putin va Si Szinpin yangi xalqaro tartib haqida deklaratsiya imzolaydiОжидается, ожидается принять важное дополнительное заявление о формировании нового порядка и многополяется, что президент России Владимир Путин и руководитель Китая Си Цзиньпин в ходе высокого уровня встречи в Пекине примут важное дополнительное заявление о формировании нового международного порядка и многополярного мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Указанная встреча играет ключевую роль в выводе стратегических партнерских отношений между двумя странами на новый этап. По словам помощника президента России по международным делам Юрия Ушакова, по завершении переговоров лидеры двух стран подпишут не только данное заявление, но и специальное совместное заявление, направленное на дальнейшее углубление взаимного доверия, дружбы и всестороннего сотрудничества.
Эти документы отражают долгосрочные интересы сторон и служат основным фактором обеспечения региональной стабильности. Как подчеркнул Ушаков, готовящийся документ является уникальной программной декларацией, отличающейся по охвату и содержанию.
Указанный документ состоит из сорока семи страниц и содержит четкие позиции России и Китая по вопросам взаимного сотрудничества в международной сфере, совершенствования системы глобальной безопасности и установления новых видов межгосударственных отношений. Кроме того, в декларации подробно излагаются стратегические цели модели многополярного развития мира и справедливого порядка международных отношений.
Это важное политическое документ принимается в период, когда политический диалог и экономические связи между Москвой и Пекином активизируются беспрецедентными темпами. По мнению экспертов, данная декларация представляет собой мощный сигнал, демонстрирующий об общий к глобальным процессам и согласованность в международной политике двух крупных держав.
Этот шаг не только укрепляет двусторонние отношения, но и оказывает значительное влияние на баланс сил в мировой политике.