Eron internet kabellari uchun texnologik kompaniyalardan to‘lov talab qilmoqda
Eron hukumati Hormuz bo‘g‘ozi tubidan o‘tuvchi suvosti internet kabellaridan foydalanayotgan yirik texnologik kompaniyalardan maxsus to‘lov undirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
CNN telekanali tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, rasmiy Tehron ushbu talablar bajarilmagan taqdirda, xalqaro aloqa tarmoqlarini uzib qo‘yish ehtimoli borligidan ogohlantirmoqda. Mazkur chora orqali mamlakat jahon iqtisodiyotining muhim qismi hisoblangan strategik yo‘nalishdan daromad olishni ko‘zlamoqda.
Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tgan kabellar Yevropa, Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqalari o‘rtasidagi internet trafigi hamda yirik moliyaviy amaliyotlarni ta’minlovchi asosiy arteriya hisoblanadi. Qayd etilishicha, Eron dunyoning eng yirik texnologik korporatsiyalaridan ushbu hududdagi infratuzilmadan foydalanganlik uchun haq talab qilish niyatida.
Agar kompaniyalar belgilangan to‘lovlarni amalga oshirmasa, ularga nisbatan internet trafigini cheklash yoki butunlay to‘xtatib qo‘yish kabi tahdidlar ilgari surilmoqda. Xususan, Tehron ma’muriyati Google, Microsoft, Meta va Amazon kabi gigant kompaniyalardan Eron qonunchiligiga bo‘ysunishni va tegishli litsenziya to‘lovlarini to‘lashni so‘ramoqda.
Shuningdek, suvosti kabellarini ta’mirlash va ularga texnik xizmat ko‘rsatish huquqi faqat mahalliy Eron korxonalariga berilishi mumkinligi haqida shartlar qo‘yilmoqda. Mutaxassislarning fikricha, suvosti aloqa tarmoqlariga yetkaziladigan har qanday zarar butun dunyo bo‘ylab trillionlab dollarlik ma’lumotlar almashinuviga salbiy ta’sir ko‘rsatadi va global internet tizimida jiddiy uzilishlarni keltirib chiqaradi.
Shu bilan birga, AQSHda hokimiyat almashinuvi va tashqi siyosatdagi o‘zgarishlar fonida mintaqadagi ziddiyatlar yanada kuchayishi mumkinligi haqida xavotirlar bildirilmoqda. Eron o‘zining geografik joylashuvidan nafaqat harbiy maqsadlarda, balki global iqtisodiyotga ta’sir o‘tkazuvchi muhim richag sifatida foydalanishga intilmoqda.
Hormuz bo‘g‘ozining strategik ahamiyati Tehron uchun uzoq muddatli siyosiy va iqtisodiy ustunlik manbaiga aylanib bormoqda.

Иран требует платежей от технологических компаний за интернет-кабели
Eron internet kabellari uchun texnologik kompaniyalardan to'lov talab qilmoqdaПравительство Ирана планирует ввести специальные платежи для крупных технологических компаний, использующих подводные интернет-кабели, проходящие через Ормузский пролив. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным телеканала CNN, официальный Тегеран предупреждает, что в случае невыполнения этих требований возможен перерыв в работе международных сетей связи. Через этот пролив страна стремится получать доход от стратегического направления, которое считается важной частью мировой экономики.
Кабели, проходящие через Ормузский пролив, обеспечивают интернет-трафик между Европой, Азией и Ближним Востоком, а также поддерживают крупные финансовые операции, являясь основной артерией глобальной связи. Как отмечается, Иран намерен потребовать оплаты от крупнейших мировых технологических корпораций за использование этой инфраструктуры.
Если компании не выполнят установленные платежи, им могут быть применены меры, включая ограничение или полное прекращение интернет-трафика. В частности, Тегеран требует от гигантов вроде Google, Microsoft, Meta и Amazon соблюдения иранского законодательства и оплаты соответствующих лицензионных сборов.
Кроме того, устанавливаются условия, согласно которым право на ремонт и техническое обслуживание подводных кабелей предоставляется исключительно иранским компаниям. Специалисты отмечают, что любой ущерб подводным коммуникациям оказывает негативное влияние на глобальный обмен данными в масштабах триллионов долларов и может вызвать серьезные сбои в работе мировой интернет-системы.
Одновременно в США выражаются опасения, что на фоне изменений во внешней политике и смены власти напряженность в регионе может усилиться. Иран намерен использовать свое географическое положение не только в военных целях, но и как важный рычаг влияния на мировую экономику.
Стратегическое значение Ормузского пролива для Тегерана постепенно превращается в долгосрочный источник политического и экономического преимущества.