Qozog‘iston Turkistonda sun’iy yog‘ingarchilik chaqirish texnologiyasini ishga tushirdi
Qo‘shni Qozog‘istonning qadimiy Turkiston shahrida mintaqamiz uchun mutlaqo yangi va o‘ziga xos bo‘lgan ekologik loyihaga start berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, qardosh davlat sun’iy ravishda yog‘ingarchilik chaqirish texnologiyasini amaliyotga tatbiq etgan Markaziy Osiyodagi birinchi mamlakatga aylandi. Ushbu muhim voqea mintaqada iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va suv resurslarini boshqarishda yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda.
Mazkur tizimning ishga tushirilish marosimi xalqaro miqyosda yuqori darajada tashkil etildi. Tadbirda Qozog‘iston hukumati vakillari, xususan, Bosh vazir o‘rinbosari Jaslan Madiyev, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Butunjahon meteorologiya tashkiloti rahbari hamda Birlashgan Arab Amirliklari Milliy meteorologiya markazi bosh direktori Abdulloh Ahmad Al-Mandus ishtirok etdi.
Shuningdek, marosimda Amirliklarning Qozog‘istondagi elchisi va viloyat mutasaddilari ham hozir bo‘lishdi. Bu kabi nufuzli mehmonlarning qatnashishi loyihaning naqadar ahamiyatli ekanidan dalolat beradi.
Yangi loyiha Turkiston viloyatidagi 911 ming gektardan ortiq unumdor va haydaladigan maydonlarni suv taqchilligi hamda qurg‘oqchilikdan asrashga qaratilgan. Mazkur zamonaviy tizim iqlimni sun’iy o‘zgartirish bo‘yicha dunyoda boy tajribaga ega bo‘lgan Birlashgan Arab Amirliklari mutaxassislari bilan yaqin hamkorlikda hayotga tatbiq etilmoqda.
Mutasaddilarning ta’kidlashicha, ushbu tashabbus ilm-fan va raqamli yechimlarga asoslangan yangi iqlim infratuzilmasining debochasidir. Jahon tajribasi shuni ko‘rsatadiki, sun’iy ravishda bulutlarga ta’sir ko‘rsatish orqali yomg‘ir miqdorini 10 foizdan 20 foizgacha oshirish mumkin.
Hozirgi kunda AQSH, Xitoy, Fransiya va Saudiya Arabistoni kabi rivojlangan davlatlar ushbu usuldan unumli foydalanib kelmoqda. Muhimi shundaki, bu texnologiya ekologik jihatdan xavfsiz bo‘lib, bulutlarga ishlov berishda oddiy tuzli reagentlardan foydalaniladi.
Uning ta’sir doirasi cheklangan bo‘lib, global ob-havoga salbiy ta’sir ko‘rsatmaydi. Ushbu innovatsion yechim qishloq xo‘jaligi ekinlarini o‘z vaqtida suv bilan ta’minlashga va qurg‘oqchilik keltiradigan ulkan iqtisodiy zararlarning oldini olishga xizmat qiladi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, loyihaning yillik iqtisodiy samaradorligi juda yuqori bo‘lishi kutilmoqda. Qozog‘istondagi ushbu yangilik qo‘shni davlatlar, jumladan, O‘zbekiston uchun ham qiziqarli tajriba bo‘lishi shubhasiz.

Казахстан в Туркестане запустил технологию искусственного вызова дождей.
В Казахстане в древнем городе Туркестане стартовал абсолютно новый и уникальный экологический проект для нашего региона. Об этом сообщил Zamin.uz.
По информации местных государственных СМИ, братская страна стала первой в Центральной Азии, которая применила на практике технологию искусственного вызова осадков. Это важное событие, как ожидается, откроет новую эру в борьбе с изменением климата в регионе и управлении водными ресурсами.
Церемония запуска системы прошла на высоком международном уровне. В мероприятии приняли участие представители правительства Казахстана, в частности, вице-премьер-министр Жаслан Мадиев, руководитель Всемирной метеорологической организации Организации Объединённых Наций, а также генеральный директор Национального метеорологического центра Объединённых Арабских Эмиратов Абдулла Ахмед Аль-Мандус.
Кроме того, в церемонии участвовали послы Эмиратов в Казахстане и руководители регионов. Присутствие таких влиятельных гостей подчеркивает значимость проекта.
Новый проект направлен на орошение более 911 тысяч гектаров засушливых и пустынных земель в Туркестанской области, подверженных засухе и опустыниванию. Эта современная система внедряется в жизнь в тесном сотрудничестве со специалистами Объединённых Арабских Эмиратов, обладающими мировым опытом в области искусственного изменения климата.
Как отметили представители регионов, этот проект является пилотным образцом новой климатической инфраструктуры, основанной на научных и цифровых решениях. Мировой опыт показывает, что искусственное воздействие на облака позволяет увеличить количество осадков с 10 до 20 процентов.
В настоящее время развитые страны, такие как США, Китай, Франция и Саудовская Аравия, активно используют этот метод. Главное, что эта технология экологически безопасна, так как при обработке облаков используются простые солевые реагенты.
Её действие локализовано и не оказывает негативного влияния на глобальный климат. Этот инновационный подход помогает своевременно обеспечивать водой сельскохозяйственные культуры и предотвращать огромные экономические потери, связанные с засухой.
По предварительным расчётам, ожидается, что годовая экономическая эффективность проекта будет очень высокой. Это событие в Казахстане несомненно станет интересным опытом для других стран, включая Узбекистан.
В эпоху усиливающейся засухи внедрение таких технологий становится одной из самых актуальных тем повседневной повестки.