Fransiyada Jeffri Epshteyn ishi bo‘yicha yangi jabrlanuvchilar aniqlandi
Tergovchilar ayni paytda har bir ko‘rsatmani sinchkovlik bilan o‘rganmoqda va keltirilgan holatlarning haqqoniyligini tekshirmoqda. Prokuraturaning asosiy vazifasi Fransiya hududida odam savdosi bilan bog‘liq jinoiy zanjirning ehtimoliy ishtirokchilarini aniqlashdan iborat.
Tergov jarayonida Epshteynning noqonuniy faoliyatiga ko‘maklashgan, jabrlanuvchilarni turli yo‘llar bilan jalb qilgan yoki jinoiy sxemalarda vositachilik qilgan shaxslar qidirilmoqda. Lor Bekoning so‘zlariga ko‘ra, hozircha ushbu ish bo‘yicha ayblanuvchi sifatida biror-bir shaxs so‘roq qilingani yo‘q.
Dastlabki bosqichda barcha e’tibor jabrlanuvchilarning ko‘rsatmalarini to‘plash va ularni tizimlashtirishga qaratilgan. Keyingi bosqichlarda tergovchilar ashyoviy dalillar, raqamli ma’lumotlar va boshqa muhim hujjatlarni chuqur tahlil qilishni rejalashtirmoqda.
Xususan, Epshteynning shaxsiy kompyuteridagi ma’lumotlar, telefon qo‘ng‘iroqlari va manzil kitoblari ekspertizadan o‘tkaziladi. Bu materiallar jinoyatning Fransiyadagi ildizlarini va aloqador shaxslarni fosh etishda muhim ahamiyat kasb etishi kutilmoqda.
Jeffri Epshteyn nomi ko‘p yillar davomida dunyo miqyosidagi yirik janjallar markazida bo‘lib kelgan. U o‘tmishda fohishalikni tashkil etish aybi bilan jazo muddatini o‘tagan edi.
2019-yilda voyaga yetmagan qizlarni ekspluatatsiya qilish kabi og‘ir ayblar bilan qayta hibsga olingan moliyachi ko‘p o‘tmay Nyu-Yorkdagi qamoqxonada vafot etgan edi. Shunga qaramay, u bilan bog‘liq tergov harakatlari hali ham davom etmoqda.
Yaqin vaqtlar ichida AQSH Adliya vazirligi tomonidan millionlab sahifadan iborat hujjatlar, minglab video va tasvirlar jamoatchilikka e’lon qilindi. Ushbu materiallarda dunyoga mashhur siyosatchilar, san’atkorlar va hatto qirollik oilasi a’zolarining ismlari tilga olingan.
Masalan, Britaniya shahzodasi Endryuning ushbu ishga aloqadorligi xalqaro miqyosda katta muhokamalarga sabab bo‘lgan edi. Shuningdek, yirik bank muassasalari ham Epshteyn bilan hamkorlik qilgani uchun jabrlanuvchilarga katta miqdorda tovon puli to‘lashga majbur bo‘ldi.
Hozirda aniqlangan jabrlanuvchilar soni mingdan oshib ketgan bo‘lib, bu jinoyatning ko‘lami naqadar keng ekanidan dalolat beradi.

Во Франции выявлены новые жертвы по делу Джеффри Эпштейна
Парижская прокуратура сообщила о новых обращениях в связи с делом американского финансиста Джеффри Эпштейна. Об этом сообщило Zamin.uz.
Прокурор Парижа Лор Бекó в интервью одному из местных телеканалов заявил, что обратился в органы по защите прав пострадавших с просьбой о расширении круга потерпевших. На сегодняшний день во Франции в связи с этим резонансным делом поступило двадцать обращений.
В то же время следователи тщательно изучают каждое заявление и проверяют достоверность изложенных обстоятельств. Основная задача прокуратуры — выявить возможных участников преступной сети, связанной с торговлей людьми, на территории Франции.
В ходе расследования ищутся лица, которые способствовали незаконной деятельности Эпштейна, привлекали пострадавших различными способами или пособничали в преступных схемах. По словам Лора Бекó, на данный момент в рамках этого дела ни один человек не был допрошен в качестве подозреваемого.
На первом этапе внимание сосредоточено на сборе и systematization показаний пострадавших. На последующих этапах следователи планируют провести глубокий анализ вещественных доказательств, цифровых данных и других важных документов.
Особое внимание уделяется экспертизе данных с личного компьютера Эпштейна, телефонных звонков и адресных книг. Ожидается, что эти материалы приобретут важное значение для раскрытия корней преступности во Франции и установления связанных с ней лиц.
Имя Джеффри Эпштейна на протяжении многих лет было связано с крупными международными скандалами. В прошлом он был осужден за организацию проституции.
В 2019 году финансист, вновь арестованный за тяжкие преступления, включая эксплуатацию несовершеннолетних девушек, скончался в тюремной больнице Нью-Йорка. Несмотря на это, расследование в связи с его деятельностью продолжается.
В ближайшее время Министерство юстиции США опубликовало миллионы страниц документов, тысячи видео и изображений. В этих материалах упоминаются имена известных политиков, художников и даже членов королевских семей.
Например, связь принца Эндрю с этим делом вызвала широкий международный резонанс. Кроме того, крупные банковские учреждения, сотрудничавшие с Эпштейном, были вынуждены выплатить значительные суммы компенсаций пострадавшим.
На сегодняшний день число установленных пострадавших превысило тысячу, что свидетельствует о масштабе данной преступной сети.