Qo‘shma Shtatlar siyosiy maydonida katta shov-shuv va keng muhokamalarga sabab bo‘layotgan navbatdagi muhim voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari Adliya vazirligi mamlakat Soliq xizmatiga amaldagi Prezident Donald Tramp hamda uning oila a’zolari tomonidan o‘tgan yillar davomida topshirilgan soliq deklaratsiyalarini qayta tekshirishni rasman taqiqladi. Ushbu shov-shuvli qaror Donald Trampning o‘z soliq ma’lumotlari ommaviy axborot vositalariga noqonuniy ravishda sizib chiqishi ortidan Soliq xizmatiga nisbatan qo‘zg‘atgan yirik da’vo arizasini o‘zaro kelishuv asosida hal etish doirasida qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, Tramp ushbu sud da’vosi orqali davlat idorasidan o‘n milliard dollar miqdorida shaxsiy tovon puli talab qilayotgan edi. Nufuzli telekanallarning xabar berishicha, Adliya vazirligi mazkur sud nizosini tinch yo‘l bilan hal qilish uchun o‘ziga xos yechimni ilgari surgan.
Unga ko‘ra, avvalgi prezident ma’muriyati davrida siyosiy qarashlari tufayli noqonuniy ta’qib va bosimlarga uchragan Tramp tarafdorlarini moddiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida bir milliard sakkiz yuz million dollarlik maxsus kompensatsiya jamg‘armasi tashkil etiladi. Shuningdek, kelishuv shartlariga muvofiq, Amerika Qo‘shma Shtatlari hukumati nomidan Donald Trampning o‘zidan rasmiy ravishda uzr so‘raladi.
Biroq uning o‘ziga to‘g‘ridan to‘g‘ri naqd pul ko‘rinishida hech qanday to‘lov amalga oshirilmaydi. Adliya vazirligining rasmiy veb-saytida e’lon qilingan hujjatlarga ko‘ra, hukumat Donald Trampga nisbatan ilgari surilgan barcha soliq da’volaridan butunlay voz kechmoqda.
Shuningdek, kelajakda ushbu masalalar bo‘yicha qaytadan har qanday turdagi huquqiy da’vo qo‘zg‘atish huquqidan butkul mahrum bo‘ladi. Mutasaddilarning aniqlik kiritishicha, ushbu taqiq faqat o‘tgan yillardagi hisobotlarga tegishli bo‘lib, Tramp va uning oilasi kelajakda topshiradigan yangi soliq deklaratsiyalari qonun doirasida nazorat qilinishi mumkin.
Hukumatning ushbu qarori Demokratik partiya vakillari tomonidan keskin qarshilik bilan kutib olindi. Xususan, Kongressning soliqlar bo‘yicha qo‘mitasi rahbarlari Trampning moliyaviy hujjatlarini daxlsiz deb e’lon qilish qarorini ochiqchasiga tizimli korrupsiya deb baholadi va ushbu holatni keskin qoraladi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, Donald Tramp o‘zining ilk saylovoldi kampaniyasi davrida ham, keyinchalik prezidentlik lavozimini egallaganidan so‘ng ham o‘z daromadlari va soliq deklaratsiyalarini keng jamoatchilikka oshkor qilishdan doimiy ravishda bosh tortib kelgan. U buni o‘z korxonalarida uzoq muddatli moliyaviy tekshiruv jarayonlari davom etayotgani bilan izohlagan edi.

Министерство юстиции США отказалось проверять налоговые декларации Трампа
AQSH Adliya vazirligi Trampning soliq deklaratsiyalarini tekshirishni taqiqladiСледующее важное событие в политической сфере Соединённых Штатов вызвало большой резонанс и широкие дискуссии. Об этом сообщило Zamin.uz.
Министерство юстиции США официально запретило повторную проверку налоговых деклараций, поданных Президентом Дональдом Трампом и членами его семьи в течение нескольких лет, поданных в Налоговую службу. Это спорное решение было принято в рамках мирового соглашения по иску Налоговой службы, связанному с незаконным раскрытием личных налоговых данных Трампа в общественные средства массовой информации.
Напомним, Трамп через этот иск требовал от государства выплаты личного возмещения в размере десяти миллиардов долларов. По информации влиятельных телеканалов, Министерство юстиции разработало собственный план для мирного урегулирования данного судебного спора.
Согласно этому плану, в период предыдущей администрации будет создан специальный компенсационный фонд в размере 1,8 миллиарда долларов для материальной поддержки сторонников Трампа, которые подверглись незаконному преследованию и давлению из-за своих политических взглядов. Кроме того, в соответствии с условиями соглашения, правительство Соединённых Штатов официально извинится перед Дональдом Трампом от своего имени.
Однако никаких денежных выплат наличными не будет произведено. Согласно официальным документам, опубликованным на сайте Министерства юстиции, правительство полностью освобождает Дональда Трампа от всех ранее инициированных налоговых исков.
Кроме того, в будущем он будет полностью лишён права подавать любые иски по этим вопросам. Как отмечают источники, данная проверка относится только к отчётам за прошлые годы, и Трамп, а также его семья, смогут подавать новые налоговые декларации в будущем под надзором закона.
Это решение правительства вызвало резкую критику со стороны представителей Демократической партии. В частности, руководители налогового комитета Конгресса назвали решение о признании финансовых документов Трампа недостоверными системной коррупцией и резко осудили эту ситуацию.
Кстати, стоит отметить, что Дональд Трамп на протяжении всей своей политической карьеры — как во время первой предвыборной кампании, так и после избрания на пост президента — постоянно избегал публичного раскрытия своих доходов и налоговых деклараций, объясняя это длительными финансовыми аудиторскими процедурами в своих компаниях.
В результате Трамп стал одним из немногих лидеров за последние пятьдесят лет в истории США, кто скрывал свои налоговые отчёты.