Pekinda Rossiya va Xitoy rahbarlari o‘rtasida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkazildi
Jahon geosiyosiy maydonining markazi ayni kunlarda Xitoyga ko‘chdi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Pekindagi muhtasham Xalq yig‘inlari saroyida Rossiya va Xitoy yetakchilari o‘rtasida o‘ta muhim va oliy darajadagi rasmiy uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. E’tiborli jihati, ushbu qabul bundan bir necha kun avval Xitoy rahbari Si Szinpinning aynan shu maskanda AQSH Prezidentini kutib olish marosimi bilan deyarli bir xil formatda va yuksak darajada tashkil etildi.
Ikki yirik davlat rahbarlarining muzokaralari an’anaga ko‘ra, dastlab eng nozik va yopiq siyosiy mavzularni muhokama qilish uchun tor doiradagi uchrashuv bilan boshlandi. Shundan so‘ng, prezidentlar o‘z mamlakatlarining rasmiy hay’at a’zolari hamrohligida keng doiradagi muzokaralarni davom ettirdilar.
Rossiya rahbari Vladimir Putin o‘z nutqi davomida ikki tomonlama iqtisodiy va savdo aloqalari o‘ta yuqori o‘sish sur’atlarini namoyish etayotganini alohida e’tirof etdi. Kreml rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Moskva va Pekin o‘rtasidagi do‘stlik bugungi kunda misli ko‘rilmagan darajadagi yuksak nuqtaga ko‘tarilgan.
Xalqaro axborot agentliklarining xabariga tayanib aytilishicha, Putin oxirgi chorak asr ichida Rossiya va Xitoy o‘rtasidagi tovar ayirboshlash ko‘rsatkichi o‘ttiz baravardan ziyod o‘sganini faxr bilan qayd etdi. Shuningdek, u Yaqin Sharq mintaqasida davom etayotgan keskin geosiyosiy inqirozlar sharoitida ham Rossiya Xitoy uchun har doim ishonchli va barqaror energiya resurslari yetkazib beruvchi bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Putin Si Szinpinni kelasi yili Rossiyaga rasmiy tashrif bilan borishga taklif qildi va ularning ittifoqi global barqarorlikning bosh kafolati ekanini qo‘shimcha qildi. Ma’lumot uchun, Xitoy rahbari so‘nggi bor o‘tgan yilning may oyida Rossiyada mehmon bo‘lgan edi.
Rossiya matbuotining yozishicha, Putin o‘zaro yaqinlikni ifodalash uchun Si Szinpinni an’anaviy tarzda yana aziz do‘stim deb atadi va mashhur xitoycha maqolni yodga oldi. Bir kun ko‘rishmasak ham, uchta kuz o‘tgandek tuyuladi, degan naql odatda uzoq kutilgan qadrli uchrashuv va ulkan maqsad yo‘lidagi mashaqqatli intilishlarni ifodalash uchun qo‘llaniladi.
Xitoy yetakchisi o‘z kirish so‘zida ikki qudratli davlat milliy yuksalish va strategik qayta tiklanish yo‘lida bir-biriga tirgak va suyanch bo‘lishi lozimligini uqtirdi. Si Szinpin Xitoy va Rossiya aloqalarining bunday yuksak cho‘qqiga chiqqaniga asosiy sabab tomonlarning o‘zaro siyosiy ishonch va mustahkam hamkorlikni to‘g‘ri yo‘lga qo‘ya olganligida ekanini bildirdi.
Shu bilan birga, Xitoy rahbari bugungi kunda dunyo xavfli vaziyatga kelib qolgani, ya’ni yana qaytadan zo‘ravonlikka asoslangan yovvoyi qonunlarga qaytish xavfi tug‘ilganidan ogohlantirdi. Uning ta’kidlashicha, hozirgi xalqaro siyosiy muhit o‘ta murakkab va beqaror bo‘lib, dunyoda bir tomonlama hukmronlikka intilish harakatlari kuchaymoqda.

В Пекине состоялись переговоры на высшем уровне между руководителями России и Китая.
Не будет преувеличением сказать, что центр мировой геополитической арены в эти дни переместился в Китай. Об этом сообщило Zamin.uz.
В величественном дворце Народных собраний в Пекине прошли крайне важные официальные встречи на высшем уровне между лидерами России и Китая. Примечательно, что этот прием был организован на высоком уровне и в формате, практически идентичном церемонии встречи президента США китайским лидером Си Цзиньпином в этом же месте несколько дней назад.
Переговоры руководителей двух крупных государств, по традиции, начались со встречи в узком кругу для обсуждения наиболее деликатных и закрытых политических тем. После этого президенты продолжили переговоры в расширенном составе в сопровождении членов официальных делегаций своих стран.
Президент России Владимир Путин в своем выступлении особо отметил, что двусторонние экономические и торговые связи демонстрируют очень высокие темпы роста. По словам главы Кремля, дружба между Москвой и Пекином сегодня поднялась на беспрецедентно высокий уровень.
Ссылаясь на сообщения международных информационных агентств, отмечается, что Путин с гордостью отметил, что за последние четверть века объем товарооборота между Россией и Китаем вырос более чем в тридцать раз. Также он подчеркнул, что в условиях продолжающихся острых геополитических кризисов в ближневосточном регионе Россия всегда останется для Китая надежным и стабильным поставщиком энергетических ресурсов.
Путин пригласил Си Цзиньпина посетить Россию с официальным визитом в следующем году и добавил, что их союз является главной гарантией глобальной стабильности. Для справки, глава Китая в последний раз посещал Россию в мае прошлого года.
Как пишет российская пресса, выражая взаимную близость, Путин традиционно снова назвал Си Цзиньпина «дорогим другом» и вспомнил известную китайскую поговорку. Пословица «Если не видеться один день, кажется, что прошло три осени» обычно используется для выражения ценности долгожданной встречи и трудных стремлений на пути к великим целям.
Китайский лидер в своем вступительном слове подчеркнул, что два могущественных государства должны быть опорой и поддержкой друг для друга на пути национального подъема и стратегического восстановления. Си Цзиньпин заявил, что основной причиной того, что отношения Китая и России достигли такого высокого пика, стала способность сторон правильно выстроить взаимное политическое доверие и прочное сотрудничество.
В то же время глава Китая предупредил, что сегодня мир оказался в опасной ситуации, а именно возник риск возврата к «законам джунглей», основанным на насилии. Он отметил, что нынешняя международная политическая среда крайне сложна и нестабильна, а стремление к одностороннему господству в мире усиливается.
Было отмечено, что данная встреча имеет важное значение не только для двух государств, но и для безопасности всего региона.