Donald Tramp va Rajab Toyyib Erdog‘an telefon orqali muloqot qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp va Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘an o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur muloqot tafsilotlari haqida xalqaro axborot vositalari xabar bermoqda. Suhbat davomida ikki davlat rahbarlari o‘zaro hamkorlik aloqalari, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni batafsil muhokama qildilar.
Turkiya yetakchisi Rajab Toyyib Erdog‘an suhbat chog‘ida Eron bilan o‘t ochishni to‘xtatish tartibi uzaytirilganini ijobiy qadam sifatida baholadi. U mavjud muammolarni faqat diplomatik muloqot va o‘zaro kelishuvlar yo‘li bilan hal qilish mumkinligiga ishonch bildirdi.
Shuningdek, Turkiya rahbari Suriyada barqarorlikni saqlash mintaqa xavfsizligi uchun nihoyatda muhim ekanini, Livandagi vaziyatning yanada keskinlashib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik zarurligini alohida ta’kidlab o‘tdi. Muloqot yakunida Erdog‘an San-Diyegodagi masjidga qilingan hujum oqibatida jabrlanganlar munosabati bilan Trampga hamdardlik bildirdi.
Turkiya tomoni har qanday ko‘rinishdagi nafrat asosida sodir etilgan jinoyatlarga keskin qarshi ekanini yana bir bor tasdiqladi. O‘z navbatida, AQSH Prezidenti Donald Tramp turkiyalik hamkasbi bilan o‘tkazilgan suhbat juda samarali va samimiy ruhda o‘tganini ma’lum qildi.
Amerika yetakchisi jurnalistlar bilan uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajada ekanini va hamkorlik aloqalari izchil rivojlanib borayotganini qayd etdi. Ushbu muloqot ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Дональд Трамп и Реджеп Тайип Эрдоган провели телефонный разговор
Donald Tramp va Rajab Toyyib Erdog'an telefon orqali muloqot qildiПрезидент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп и Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провели телефонный разговор. Об этом сообщило Zamin.uz.
Международные СМИ сообщают о деталях переговоров. В ходе беседы лидеры двух стран обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, а также региональные и международные проблемы глобального значения.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что продление приостановки обогащения урана с Ираном является позитивным шагом. Он выразил уверенность, что существующие проблемы можно решить только дипломатическим путём и через взаимные соглашения.
Кроме того, турецкий лидер подчеркнул, что сохранение стабильности в Сирии имеет решающее значение для региональной безопасности, и что необходимо избегать дальнейшего обострения ситуации в Ливане. В завершении разговора Эрдоган выразил соболезнования Трампу в связи с жертвами атаки на мечеть в Сан-Диего.
Турецкая сторона ещё раз подтвердила свою решительную позицию против любых преступлений, совершённых на почве ненависти. В свою очередь, Президент США Дональд Трамп заявил, что его беседа с турецким коллегой была очень продуктивной и прошла в дружеской атмосфере.
Во время встречи с журналистами американский президент отметил, что отношения между двумя странами находятся на высоком уровне, а сотрудничество активно развивается. Ожидается, что этот разговор будет способствовать укреплению стратегического партнёрства между двумя государствами.