AQSH va Kuba o‘rtasidagi siyosiy ziddiyatlar yangi bosqichga ko‘tarildi
Shimoliy va Markaziy Amerika mintaqasida geosiyosiy vaziyat kutilmaganda keskinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy ma’muriyati hamda Kuba rahbariyati o‘rtasidagi ko‘p yillik sovuqchilik va siyosiy ziddiyatlar yangi bosqichga ko‘tarildi. Amerika Qo‘shma Shtatlari Davlat kotibi Marko Rubio bergan bayonotga ko‘ra, Kuba hozirgi vaqtda mamlakat milliy xavfsizligi uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri va jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Shu sababli rasmiy Vashington va Habana o‘rtasida tinchlik bitimiga erishish hamda diplomatik aloqalarni qayta tiklash imkoniyatlari juda past baholanmoqda. Ushbu xavotirli xabarlar nufuzli xalqaro axborot vositalari tomonidan keng yoritilmoqda.
Vashingtonning bunday keskin munosabati ma’lum bir asoslarga tayanadi. Yaqinda AQSH adliya tizimi Kubaning sobiq rahbari Raul Kastroga nisbatan rasman qotillik ayblovini e’lon qildi.
Mazkur ish 1996-yilda sodir bo‘lgan fojia bilan bog‘liq bo‘lib, o‘shanda xalqaro havo hududida gumanitar tashkilotga tegishli ikki samolyot Kuba harbiy kuchlari tomonidan urib tushirilgan edi. Oqibatda Amerika Qo‘shma Shtatlarining uch nafar fuqarosi halok bo‘lgan.
Oradan yillar o‘tib, Vashington hozirda 94 yoshga to‘lgan Raul Kastroni ushbu hujumga bevosita buyruq berganlikda ayblamoqda. Davlat kotibi Marko Rubio Prezident Donald Tramp o‘z mamlakati va fuqarolarini har qanday xorijiy tahdidlardan himoya qilish uchun barcha qonuniy choralar, jumladan, harbiy kuch ishlatish huquqiga ham ega ekanini alohida ta’kidladi.
Shunga qaramay, rasmiy vakil diplomatik muzokaralar hali ham ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga solishning asosiy yo‘li bo‘lib qolayotganini qayd etdi. Biroq u Kubadagi amaldagi siyosiy rejim bilan yaqin orada kelishuvga erishish qiyinligini yashirib o‘tirmadi.
Bundan tashqari, AQSH tomoni Kuba rahbariyatini mintaqada xalqaro terrorizmni qo‘llab-quvvatlayotganlikda aybladi. O‘z navbatida, Kuba Tashqi ishlar vaziri Bruno Rodriges ushbu ayblovlarga nisbatan keskin raddiya berdi.
U Vashingtonning bayonotlarini asossiz va haqiqatdan yiroq deb atadi. Kuba tashqi siyosat idorasi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, bunday harakatlar mintaqada harbiy tajovuzni qo‘zg‘atishga qaratilgan.
Rodriges rasmiy Vashington ko‘p yillardan buyon Kuba xalqiga nisbatan adolatsiz iqtisodiy va siyosiy bosim o‘tkazib kelayotganini ta’kidlab, ushbu vaziyatni suverenitetga qilingan hujum sifatida baholadi.

Политические разногласия между США и Кубой перешли на новый уровень.
Геополитическая ситуация в Северной и Центральной Америке неожиданно обострилась. Об этом сообщил Zamin.uz.
Администрация Белого дома и руководство Кубы, многолетняя холодная война и политические разногласия между которыми достигли нового уровня. Согласно заявлению госсекретаря США Марко Рубио, Куба в настоящее время представляет прямую и серьезную угрозу национальной безопасности страны.
По этой причине перспективы достижения мирного соглашения между официальным Вашингтоном и Гаваной, а также восстановления дипломатических связей, оцениваются как крайне низкие. Эти тревожные новости широко освещаются влиятельными международными СМИ.
Такая резкая позиция Вашингтона основана на определенных основаниях. Недавно судебная система США официально объявила в розыск бывшего лидера Кубы Рауля Кастро.
Это дело связано с трагедией, произошедшей в 1996 году, когда над международным воздушным пространством два самолета гуманитарной организации были сбиты кубинскими вооруженными силами. В результате погибли три гражданина Соединенных Штатов Америки.
Прошли годы, и Вашингтон сейчас обвиняет 94-летнего Рауля Кастро в непосредственном отдаче приказа об этом нападении. Госсекретарь Марко Рубио особо подчеркнул, что президент Дональд Трамп обладает всеми законными средствами, включая право на использование вооруженных сил, для защиты своей страны и граждан от любых внешних угроз.
Несмотря на это, официальные представители отметили, что дипломатические переговоры остаются основным способом урегулирования отношений между двумя странами. Однако они не скрывали сложности достижения согласия с действующим политическим режимом на Кубе.
Кроме того, США обвинили кубинское руководство в поддержке международного терроризма в регионе. В свою очередь, министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес резко отверг эти обвинения.
Он назвал заявления Вашингтона безосновательными и далекими от истины. По словам главы кубинского внешнеполитического ведомства, такие действия направлены на провоцирование военной агрессии в регионе.
Родригес подчеркнул, что Вашингтон уже много лет оказывает несправедливое экономическое и политическое давление на кубинский народ, и оценил эту ситуацию как нападение на суверенитет страны.