Ukraina hududidagi qurolli to‘qnashuvlar va shiddatli harbiy harakatlar o‘z tarixidagi eng og‘ir hamda keskin pallalardan birini boshdan kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, 24-mayga o‘tar kechasi poytaxt Kiyev va uning atrofidagi viloyat hududlari Rossiya qurolli kuchlari tomonidan misli ko‘rilmagan darajadagi halokatli havo hujumiga uchradi. Tungi hujumlar davomida o‘nlab zamonaviy raketalar, xususan, tutilishi qiyin bo‘lgan ballistik snaryadlar va yuzlab zarbdor uchuvchisiz uchish apparatlari bilan bir qatorda, Rossiyaning eng so‘nggi rusumdagi Oreshnik raketa tizimidan ham foydalanildi.
Bu urush boshlanganidan buyon mazkur qudratli qurolning Ukraina hududiga qarshi uchinchi bor rasman ishlatilishidir. Ukraina Qurolli Kuchlari taqdim etgan rasmiy hisobotlarga ko‘ra, Rossiya armiyasi ushbu yopirilma hujum davomida jami 90 ta turli rusumdagi raketa va 600 ta zarbdor dronni havoga ko‘targan.
Ukraina havo hujumidan mudofaa tizimlarining faol qarshiligiga qaramay, mamlakatning 54 ta alohida nuqtasida jami 16 ta raketa va 51 ta dronning yerga kelib urilishi hamda portlashi qayd etilgan. Ko‘zlangan asosiy strategik va siyosiy nishon esa bevosita poytaxt shahri bo‘lgan.
Kiyev shahri hokimi Vitaliy Klichkoning ommaviy axborot vositalariga ma’lum qilishicha, tungi fojia oqibatida poytaxtning o‘zida ikki nafar tinch aholi vakili halok bo‘lgan, yana 69 kishi turli darajada yaralangan. Jabrlanganlar orasida begunoh go‘daklar va bolalar borligi aytilmoqda.
Jarohatlanganlardan 36 nafari zudlik bilan shifoxonalarga yotqizilgan bo‘lsa, qolgan fuqarolarga voqea joyida tez tibbiy yordam ko‘rsatilgan. Ukraina bosh shahrining deyarli barcha tumanlarida yirik vayronagarchiliklar qayd etildi.
Eng og‘ir va ayanchli manzara Shevchenkovo tumanida kuzatildi. Xususan, Lukyanovskaya metro bekati yaqinida joylashgan mashhur Kvadrat yirik savdo markazi hamda uning yonidagi Lukyanovskiy bozori kelib chiqqan kuchli yong‘in oqibatida deyarli butunlay yonib ketdi.
Ushbu tijorat obyektlari oldin ham bir necha bor Rossiya havo zarbalariga nishon bo‘lgan Artyom harbiy zavodi yaqinida joylashgan. Bundan tashqari, portlash to‘lqini oqibatida bir nechta tarixiy muzeylar va madaniyat maskanlari, jumladan, Ukraina Milliy san’at muzeyi, Chernobil milliy muzeyi va mashhur Ukraina uyi majmuasi jiddiy shikastlandi.
Mamlakat Prezidenti Volodimir Zelenskiy Ichki ishlar vaziri Igor Klimenko hamrohligida zarbadan zarar ko‘rgan Chernobil muzeyi binosiga shaxsan tashrif buyurib, vaziyat bilan tanishdi. Portlashlar shahar markazidagi Tashqi ishlar vazirligi binosiga ham ta’sir o‘tkazib, uning oynalarini parchalab yuborgan.
Rasmiy Kiyev vakillari bunday og‘ir vaziyatda ham tushkunlikka tushmasliklarini va barcha davlat idoralari o‘z faoliyatini davom ettirishini bildirdi.

Россия нанесла мощные удары по Киеву ракетами «Орешник»
Вооружённые столкновения и интенсивные военные действия на территории Украины переживают один из самых тяжёлых и острых периодов в своей истории. Об этом сообщило Zamin.uz.
Кроме того, в ночь на 24 мая столица Киев и прилегающие регионы подверглись разрушительному воздушному удару со стороны российских вооружённых сил, сравнимого по масштабу с ранее невиданным. Во время ночных атак были использованы десятки современных ракет, в частности, трудно перехватываемые баллистические снаряды, а также сотни ударных беспилотных летательных аппаратов, причём применялась и новейшая российская ракета-система «Орешник».
С начала войны это третий официальный случай применения столь мощного оружия против территории Украины. Согласно официальным отчётам Вооружённых сил Украины, за время этой ракетной атаки российская армия запустила в воздух в общей сложности 90 ракет различных типов и 600 ударных дронов.
Несмотря на активное сопротивление систем ПВО Украины, зафиксировано попадание и взрыв 16 ракет и 51 дрона в 54 различных точках страны. Основной стратегической и политической целью, как оказалось, стала непосредственно столица.
Как сообщил мэр Киева Виталий Кличко в официальных СМИ, в результате ночной трагедии в самом городе погибли два мирных жителя, ещё 69 человек получили ранения различной степени тяжести. Среди пострадавших упоминаются невинные дети и подростки.
Из пострадавших 36 человек были срочно госпитализированы, остальным гражданам на месте происшествия была оказана экстренная медицинская помощь. Почти во всех районах столицы Украины зафиксированы значительные разрушения.
Наиболее тяжёлая и пугающая картина наблюдалась в районе Шевченково. В частности, известный торговый центр «Квадрат», расположенный рядом со станцией метро Lukyanovskaya, а также находящийся рядом Lukyanovskiy рынок в результате мощного пожара почти полностью сгорел.
Эти коммерческие объекты ранее уже несколько раз становились мишенью российских воздушных ударов из-за близости к артиллерийскому заводу Артём. Кроме того, в результате пожара пострадали несколько исторических музеев и культурных центров, включая Национальный художественный музей Украины, Национальный музей Чернобыля и известный комплекс «Украинский дом», получившие серьёзные повреждения.
Президент Украины Владимир Зеленский совместно с министром внутренних дел Игорем Клименко лично посетил пострадавшее здание Национального музея Чернобыля, чтобы оценить ситуацию. Пожар также повлиял на здание Министерства внешней торговли в центре города, выбив его окна.
Официальные представители Киева заявили, что несмотря на тяжёлую ситуацию, они не позволят панике охватить город и обеспечат продолжение работы всех государственных учреждений.