Putin Starobelskdagi hujumni terrorchilik harakati deb atadi
Ukraina hududidagi qurolli to‘qnashuvlar navbatdagi xalqaro siyosiy va harbiy bahslarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya nazorati ostida bo‘lgan Luhansk viloyatining Starobelsk shahridagi pedagogika kolleji binosi hamda talabalar yotoqxonasiga berilgan havo zarbasi dunyo hamjamiyati e’tiboriga tushdi. Rossiya rahbari Vladimir Putin ushbu hodisada Ukraina qurolli kuchlarini ayblab, sodir bo‘lgan voqeani terrorchilik harakati deb atadi.
Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi taqdim etgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 22-mayga o‘tar kechasi yuz bergan portlash oqibatida qurbon bo‘lganlar soni 21 nafarga yetgan, yana 42 kishi turli darajada tan jarohati olgan. Voqea joyida qidiruv va qutqaruv ishlari yakuniga yetkazilgani bildirildi.
Rasmiy manbalarning ta’kidlashicha, hujum vaqtida bino ichida 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan 86 nafar o‘smir bo‘lgan. Vladimir Putin o‘z bayonotida ushbu fojia tasodif emasligini, balki puxta rejalashtirilgan harakat ekanini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hujum uch bosqichda amalga oshirilgan va bitta nishonga 16 ta uchuvchisiz qurilma yo‘naltirilgan. Rossiya rahbari mazkur yotoqxona yaqinida hech qanday harbiy inshoot bo‘lmaganini, shu sababli bu zarbalarni adashgan snaryadlar natijasi deb hisoblamasligini bildirdi.
Ushbu masala Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik kengashining navbatdan tashqari yig‘ilishida ham muhokama qilindi. Rossiyaning doimiy vakili Vasiliy Nebenzya G‘arb davlatlarini ushbu hujumni qoralashga chaqirdi.
Uning fikricha, bunday uzoq masofali zarbalar NATO davlatlari tomonidan yetkazib berilayotgan qurollar va razvedka ma’lumotlari yordamida amalga oshirilmoqda. Biroq xalqaro hamjamiyat va bir qator G‘arb davlatlari, jumladan, Buyuk Britaniya, Latviya hamda Daniya vakillari bu ma’lumotlarga shubha bilan qaramoqda.
Ular Starobelskdagi voqealar haqidagi xabarlar noto‘g‘ri bo‘lishi mumkinligini, urush ketayotgan hududlardagi ma’lumotlarni mustaqil manbalar orqali tekshirish imkoni yo‘qligini ta’kidlashdi. G‘arb diplomatlari Rossiya tomonini vaziyatdan o‘z maqsadlari yo‘lida foydalanishda aybladi.

Путин назвал атаку на Старобельск террористическим актом
Вооружённые столкновения на территории Украины стали причиной очередных международных политических и военных дискуссий. Об этом сообщило Zamin.uz.
Здание педагогического колледжа и общежитие для студентов в городе Старобельск Луганской области, находящейся под контролем России, подверглись авиационному удару, привлекшему внимание мирового сообщества. Лидер России Владимир Путин в этом инциденте обвинил вооружённые силы Украины, назвав случившееся актом террористической деятельности.
Согласно официальным данным, предоставленным Министерством по чрезвычайным ситуациям России, в результате пожара, произошедшего в ночь на 22 мая, число погибших составило 21 человека, ещё 42 человека получили ранения различной степени тяжести. Сообщается, что поисково-спасательные работы на месте происшествия завершены.
Как подчеркивают официальные источники, во время атаки внутри здания находились 86 несовершеннолетних в возрасте от 14 до 18 лет. Владимир Путин в своём заявлении заявил, что эта трагедия не является случайностью, а представляет собой тщательно спланированное действие.
По его словам, удар был нанесён в три этапа, и по одной цели было направлено 16 беспилотных аппаратов. Лидер России отметил, что вблизи общежития не находилось никаких военных объектов, поэтому он не считает эти удары результатом сброшенных снарядов.
Этот вопрос также обсуждался на внеочередном заседании Совета Безопасности Организации Объединённых Наций. Постоянный представитель России Василий Небензя призвал западные страны осудить эту атаку.
По его мнению, такие дальние удары наносятся с использованием оружия и разведывательных данных, предоставляемых странами НАТО. Однако международное сообщество и ряд западных стран, включая Великобританию, Латвию и Данию, относятся к этой информации скептически.
Они подчеркивают, что сообщения о событиях в Старобельске могут быть неверными, а возможность независимой проверки информации из зоны боевых действий отсутствует. Западные дипломаты обвиняют Россию в использовании ситуации в своих интересах.