Erdog‘an noroziliklardan so‘ng Bilgi universitetini yopish qarorini bekor qildi
Turkiya oliy ta’lim tizimi va ijtimoiy hayotida so‘nggi kunlarda kuzatilgan eng shov-shuvli voqealardan biri xushxabar bilan yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat rahbari Rajab Toyyib Erdog‘an Istanbul shahrida joylashgan nufuzli xususiy Bilgi universitetini tugatish to‘g‘risidagi o‘z qarorini oradan hech qancha vaqt o‘tmay bekor qilishga majbur bo‘ldi. Ushbu kutilmagan va tarixiy qadam bilim maskani talabalari hamda professor-o‘qituvchilarining ommaviy noroziliklari va qat’iy irodasidan so‘ng tashlandi.
Universitet faoliyatiga chek qo‘yish haqidagi ilk farmon joriy yilning 21-may kuni imzolangan bo‘lsa, oradan atigi uch kun o‘tib, ya’ni 24-may kuni mazkur qarorni bekor qilish haqidagi yangi hujjat Turkiya hukumatining rasmiy nashri hisoblanmish Rasmiy gazeta sahifalarida e’lon qilindi. Bu voqea mamlakatda fuqarolik jamiyati va talabalar birligining g‘alabasi sifatida baholanmoqda.
Hukumatning oliygohni yopish haqidagi rejasi ommaga oshkor bo‘lishi bilanoq, minglab talabalar va ziyolilar o‘z huquqlarini himoya qilish uchun oyoqqa turdilar. O‘quv dargohi hududlarida bir necha kun davomida tinchlik aksiyalari o‘tkazildi.
Xususan, 24-may kuni bo‘lib o‘tgan asosiy namoyishda mingga yaqin inson ishtirok etdi. Hatto bir guruh jasur talabalar universitet binolarini ichkaridan to‘sib, o‘z noroziliklarini namoyish etishdi va keyinchalik ular tartib posbonlari ko‘magida hududdan chiqarildi.
Aslida rasmiy doiralar mazkur qarorni oliy ta’lim to‘g‘risidagi qonun hujjatlari bilan izohlashga uringan edi. Ushbu huquqiy normalar xususiy oliy ta’lim muassasasida o‘qitish sifati talabga javob bermagan taqdirda uni yopish imkonini beradi.
Dastlabki rejaga ko‘ra, bilim olayotgan yoshlarni davlatga qarashli Mimar Sinan nomidagi San’at universitetiga ko‘chirish va maskanning ta’sis jamg‘armasini tashqi boshqaruvga topshirish ko‘zda tutilgan edi. Vaziyatning tub mohiyatiga nazar tashlaydigan bo‘lsak, ushbu zamonaviy oliygohni yopish harakatlari o‘quv jarayoni emas, balki uni moliyalashtirib kelgan yirik korporatsiya atrofidagi muammolar bilan bog‘liq ekani ma’lum bo‘ladi.
2019-yildan buyon universitetning asosiy homiysi bo‘lgan va o‘z tarkibida yuzdan ortiq yirik shirkatlarni birlashtirgan xoldingga nisbatan firibgarlik va soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash ayblari bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda. Ayni paytda ushbu kompaniyalar davlat nazoratiga o‘tkazilgan bo‘lsa-da, universitetning butunlay yopib yuborilishi adolatdan emasligi jamoatchilik tomonidan keskin tanqid qilindi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, 1996-yilda tashkil etilgan ushbu nufuzli bilim yurtida bugungi kunda 20 mingdan ziyod talaba tahsil olmoqda. Universitet o‘zining erkin akademik muhiti va zamonaviy ta’lim standartlari bilan nafaqat Turkiyada, balki xalqaro miqyosda ham munosib obro‘ga ega.
Hukumatning o‘z qarorini qayta ko‘rib chiqishi minglab yoshlarning kelajagiga bo‘lgan ishonchini qaytardi va ta’lim maskanining mustaqilligini ta’minladi.

Эрдоган отменил решение о закрытии Университета Бильги после протестов.
Турецкая система высшего образования и социальная жизнь недавно стали свидетелями одного из самых шумных событий, которое завершилось хорошей новостью. Об этом сообщил Zamin.uz.
Лидер страны Реджеп Тайип Эрдоган в Стамбуле был вынужден отменить своё решение о закрытии влиятельного частного университета Bilgi, не прошло и немного времени после его принятия. Это неожиданное и историческое решение последовало после массовых протестов студентов и преподавателей, выражавших своё недовольство и решимость.
Если первый указ о введении ограничений на деятельность университета был подписан 21 мая текущего года, то уже через три дня, то есть 24 мая, в официальном издании правительства Турции — «Ресмий газете» — было опубликовано новое постановление об отмене данного решения. Это событие оценивается как победа гражданского общества и студенческого союза в стране.
Несмотря на то, что планы правительства по закрытию высшего учебного заведения стали известны общественности, тысячи студентов и активистов вышли на улицы, чтобы защитить свои права. Вокруг кампуса университета несколько дней проводились акции за мир.
Особенно, на главной демонстрации, прошедшей 24 мая, приняли участие почти тысяча человек. Даже группа смелых студентов ворвалась внутрь университетских зданий, выразив своё недовольство, после чего их вывели с территории сотрудники охраны общественного порядка.
Фактически официальные лица пытались объяснить отмену решения ссылкой на законы о высшем образовании. Эти правовые нормы допускают закрытие частного высшего учебного заведения, если качество обучения не соответствует установленным требованиям.
Согласно первоначальному плану, студентов предлагалось перевести в государственный Университет искусства имени Мимара Синана, а управление имуществом университета передать внешнему управлению. Однако, если взглянуть на суть ситуации, становится ясно, что попытки закрыть этот современный вуз связаны не с образовательным процессом, а с проблемами, связанными с коммерциализацией крупной корпорации, стоящей за ним.
С 2019 года основным спонсором университета является холдинг, объединяющий более ста крупных компаний в своём составе, против которого ведутся расследования по мошенничеству и уклонению от уплаты налогов. В то же время, несмотря на то, что эти компании переданы под государственный контроль, полное закрытие университета было раскритиковано общественностью как несправедливое.
Кстати, стоит отметить, что этот влиятельный учебный центр, основанный в 1996 году, сегодня обучает более 20 тысяч студентов. Университет обладает свободной академической средой и современными образовательными стандартами, что делает его престижным не только в Турции, но и на международном уровне.
Пересмотр правительством своего решения восстановил доверие тысяч молодёжи вернул веру в будущее и обеспечил независимость учебного заведения.