Rossiya prezidenti Vladimir Putin 29 may kuni Qozogiston poytaxti Aymaqta o'tkazilgan Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi sammiti yakunlari bo'yicha matbuot anjumanida ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kreml rahbari o'z nutqida tashkilot doirasidagi hamkorlik, milliy valyutalardan foydalanish hamda Armanistonning tashqi siyosiy kursiga oid muhim fikrlarni bayon qildi. Putin ta'kidlaganidek, Rossiya uchun Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi a'zolari bilan munosabatlarni chuqurlashtirish ustuvor vazifalardan biri bo'lib qolmoqda.
Prezidentning so'zlariga ko'ra, ittifoq davlatlari o'rtasida tovarlar, xizmatlar, kapital va mehnat resurslarining umumiy bozori shakllangan. O'tgan yili a'zo davlatlar o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 95 milliard dollarga yetganligi qayd etildi.
Shuningdek, Vladimir Putin hisob-kitoblarning deyarli barchasi milliy valyutalarda amalga oshirilayotganini alohida ta'kidladi. Uning fikricha, a'zo davlatlar oziq-ovqat xavfsizligi sohasida o'zini o'zi ta'minlashga intilishi ham iqtisodiy jihatdan ahamiyatli trend hisoblanadi.
Matbuot anjumanida davlat rahbari Armaniston masalasiga ham keng to'xtaldi. U Rossiya va Armaniston o'rtasida alohida munosabatlar mavjudligini, Yerevan G'arbga yaqinlashsa ham, bu ikki tomonlama aloqalarni butunlay buzmasligini bildirdi.
Biroq, Putin Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi doirasida nafaqat siyosat, balki iqtisodiy manfaatlar ustuvor ekanligini urg'uladi. Agar Armaniston Yevropa Ittifoqi standartlariga o'tishni boshlasa, Rossiya va ittifoq doirasidagi integratsiya masalalari qayta ko'rib chiqilishi mumkinligi ogohlantirildi.
Buning natijasida arman mahsulotlari, jumladan vino eksporti, temir yo'l tariflari, energiya narxlari va Rossiyada ishlaydigan arman fuqarolarining maqomi ta'sirga uchragan bo'lishi mumkin. Shu bilan birga, Putin Ukrainadagi vaziyatni Kiyevning G'arbga yaqinlashish harakatlari bilan bog'ladi va Armanistondan a'zolik bo'yicha referendumni tezroq o'tkazishni so'radi.
Eslatib o'tamizki, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan ushbu sammitda ishtirok etmagan edi. Xulosa qilib aytganda, Putin Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqidagi hamkorlikni Rossiya uchun muhim yo'nalish deb atadi va Armaniston rahbariyatiga siyosiy tanlovlarning iqtisodiy oqibatlari borligini aniq signal berdi.

Путин подчеркнул важность использования национальных валют на саммите Евразийского экономического союза
Putin Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi sammitida milliy valyutalardan foydalanish muhimligini ta'kidladi
Президент России Владимир Путин 29 мая принял участие в пресс-конференции по итогам саммита Евразийского экономического союза, прошедшего в Астане, столице Казахстана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава Кремля в своем выступлении изложил важные мысли о сотрудничестве в рамках организации, использовании национальных валют, а также о внешнеполитическом курсе Армении. Как отметил Путин, углубление отношений с членами Евразийского экономического союза остается одной из приоритетных задач для России.
По словам президента, между государствами союза сформирован общий рынок товаров, услуг, капитала и трудовых ресурсов. Было отмечено, что в прошлом году объем товарооборота между странами-участницами достиг 95 миллиардов долларов.
Также Владимир Путин особо подчеркнул, что почти все расчеты осуществляются в национальных валютах. По его мнению, стремление стран-участниц к самообеспечению в сфере продовольственной безопасности также является экономически значимым трендом.
На пресс-конференции глава государства подробно остановился и на вопросе Армении. Он заявил, что между Россией и Арменией существуют особые отношения, и даже если Ереван сближается с Западом, это не разрушит двусторонние связи полностью.
Однако Путин подчеркнул, что в рамках Евразийского экономического союза приоритетны не только политические, но и экономические интересы. Было предупреждено, что если Армения начнет переход на стандарты Европейского союза, вопросы интеграции России и союза могут быть пересмотрены.
В результате этого могут пострадать экспорт армянских товаров, включая вино, железнодорожные тарифы, цены на энергоносители и статус армянских граждан, работающих в России. При этом Путин связал ситуацию в Украине с попытками Киева сблизиться с Западом и призвал Армению быстрее провести референдум по членству.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян не принял участия в этом саммите. В заключение Путин назвал сотрудничество в Евразийском экономическом союзе важным направлением для России и дал четкий сигнал руководству Армении о том, что политический выбор имеет экономические последствия.