Buyuk Britaniyada ta’lim firibgarligi uchun uch yil qamoq jazosi
Amazon kompaniyasida yetkazib beruvchi bo‘lib ishlaydigan 43 yoshli Shahid Adnan talabalar o‘rniga sinov va imtihonlarni topshirgan, ularga kurs ishlari tayyorlab bergan. Shu yo‘l bilan u qariyb 3,1 million dollar, ya’ni 2,4 million funt sterling miqdorida daromad olgani uchun 3 yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi.
Bu haqda Britaniya ommaviy axborot vositalari xabar berdi. Adnan oliy ilmiy darajaga ega bo‘lib, bir vaqtning o‘zida yetkazib beruvchi sifatida ham ishlagan.
U talabalar uchun pullik xizmat ko‘rsatib kelgan. Xususan, sinovlardan o‘tish, imtihonlarni yozib berish va kurs ishlari tayyorlash bilan shug‘ullangan.
Ayrim holatlarda u bu xizmatlari uchun 18 ming dollargacha haq olgani aytilmoqda. Jinoiy holat 2023-yilda aniqlangan.
Universitet talabalaridan biri tayyor kurs ishini o‘qituvchiga topshirganidan keyin tekshiruv o‘tkazilgan. Tekshiruv davomida portativ xotira qurilmasida universitet tizimiga kirish uchun foydalanuvchi nomlari va maxfiy so‘zlar saqlangani ma’lum bo‘lgan.
Aynan shu ma’lumotlar orqali Adnan talabalar hisobidan tizimga kirib, ularning o‘rniga vazifalarni bajargani aniqlangan. Tergov davomida uning uyidan katta miqdorda naqd pul topilgan.
Bank hisoblarida esa 3,1 million dollardan ortiq mablag‘ saqlangani qayd etilgan. Tekshiruv xulosalariga ko‘ra, u dunyoning turli mamlakatlaridan taxminan 124 nafar talabaga turli o‘quv vazifalari bajarib bergan bo‘lishi mumkin.

Три года тюрьмы за образовательное мошенничество в Великобритании
В Великобритании выявлен крупный случай мошенничества в сфере образования. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
43-летний Шахид Аднан, работавший курьером в компании Amazon, сдавал тесты и экзамены вместо студентов, а также готовил для них курсовые работы. За это он получил доход в размере почти 3,1 миллиона долларов (2,4 миллиона фунтов стерлингов) и был приговорен к 3 годам лишения свободы.
Об этом сообщили британские СМИ. Аднан имел высшую научную степень и одновременно работал курьером.
Он оказывал платные услуги студентам. В частности, занимался прохождением тестов, написанием экзаменов и подготовкой курсовых работ.
Сообщается, что в некоторых случаях он брал за свои услуги до 18 тысяч долларов. Преступление было раскрыто в 2023 году.
Проверка была проведена после того, как один из студентов университета сдал преподавателю готовую курсовую работу. В ходе расследования выяснилось, что на портативном накопителе хранились имена пользователей и пароли для доступа к университетской системе.
Установлено, что именно с помощью этих данных Аднан заходил в систему под аккаунтами студентов и выполнял задания вместо них. В ходе следствия в его доме было обнаружено большое количество наличных денег.
На банковских счетах было зафиксировано более 3,1 миллиона долларов. Согласно выводам следствия, он мог выполнить различные учебные задания примерно для 124 студентов из разных стран мира.