Amazon kuryeri talabalar o‘rniga imtihon topshirib uch yilga qamaldi
Buyuk Britaniyada Amazon kuryeri talabalar o‘rniga imtihon topshirgani va o‘quv ishlarini bajarib bergani uchun uch yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC xabariga ko‘ra, 43 yoshli Shahid Adnan bu yo‘l bilan taxminan 3,1 million dollar, ya’ni 2,4 million funt sterling atrofida daromad qilgan. Adnan falsafa doktori ilmiy darajasiga ega bo‘lib, kuryerlik bilan shug‘ullangan.
Shu bilan birga, u talabalarga pul evaziga turli xil noqonuniy yordam ko‘rsatib kelgan. U test sinovlarini yechib bergan, kurs ishlarini yozgan va ba’zi buyurtmalar uchun 18 ming dollargacha haq olgan.
Bu jinoiy sxema 2023 yilda tasodifan ochilgan. Talaba qizlardan biri kurs ishi saqlangan USB xotira qurilmasini o‘qituvchisiga topshirgan.
Qurilmani tekshirish jarayonida o‘qituvchi unda universitet tizimiga kirish uchun foydalanuvchi nomlari va maxfiy so‘zlar ham borligini aniqlagan. Aynan shu ma’lumotlar Adnanga talabalar nomidan tizimga kirish va ularning o‘rniga ishlarni bajarish imkonini bergan.
Tergov davomida politsiya uning uyidan katta miqdorda naqd pul topgan. Bundan tashqari, bank hisobvaraqlarida 3,1 million dollardan ortiq mablag‘ borligi ma’lum bo‘lgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Adnan dunyoning turli davlatlaridagi universitetlarda o‘qiydigan kamida 124 nafar talabaning o‘quv ishlarini bajarib bergan bo‘lishi mumkin. Hozirda bu holat yuzasidan qo‘shimcha surishtiruv ishlari davom etmoqda.

Курьер Amazon сел на три года в тюрьму за сдачу экзаменов вместо студентов
Великобритания Amazon курьера лишил свободы на три года за то, что он сдавал экзамены и выполнял учебные работы вместо студентов. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным BBC, 43-летний Шахид Аднан таким образом заработал примерно 3,1 миллиона долларов, или около 2,4 миллиона фунтов стерлингов. Аднан имеет степень доктора философии и работает курьером.
Кроме того, он оказывал студентам различную незаконную помощь за деньги: решал тесты, писал курсовые работы и за некоторые заказы получал до 18 тысяч долларов.
Эта преступная схема была случайно раскрыта в 2023 году. Одна из студенток передала преподавателю USB-накопитель с сохранённым курсовым заданием.
При проверке устройства преподаватель обнаружил, что на нём хранятся логины и пароли для доступа к университетской системе — именно эта информация позволила Аднану входить в систему от имени студентов и выполнять работы вместо них.
Во время обыска полиция обнаружила в его квартире крупную сумму наличных денег. Кроме того, на его банковских счетах было найдено более 3,1 миллиона долларов.
Согласно preliminary данным, Аднан, возможно, выполнил учебные работы как минимум для 124 студентов из университетов разных стран мира. В настоящее время по этому делу проводятся дополнительные следственные действия.