AQSh va Eron o‘rtasida Shveytsariyada memorandum imzolandi
Jahon siyosiy maydoni hozirgi kunda kutilmagan tarixiy va mintaqaviy geosiyosiy o‘zgarishlarni kuzatymiz. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea AQSh va Eron Islom Respublikasi o‘rtasidagi Shveytsariyada imzolangan anglashuv memorandumi bilan namoyish etildi. Nufuzli Bloomberg agentligi va Saudiya Arabistonining «Al-Arabiya» telekanali tomonidan keng jamoatchilikka oshkor qilingan bu hujjat, hujaykalarning deyarli yakuniy va mutlaqo eksklyuziv matnini o‘z ichiga oladi.
Hujjatga ko‘ra, ikki qudratli davlat vakillari 14 iyun kuni ushbu murosaviy to‘xtamga kelishgan. Oq uy kelishuv shartlarini keyingi 48 soat ichida bayon qilish va‘da bergan bo‘lsa-da, rasmiy e‘lon kechiktirilmoqda.
Bloomberg tahririyati ixtiyoriga kelib tushgan bu 14 banddan iborat hujjat, Eronning kelajakdagi iqtisodiy va siyosiy manfaatlarini to‘liq aks etiradi. Ikki tomonlama shartnomaning asosiy bandlari quyidagicha: harbiy va hududiy majburiyatlar, iqtisodiy va moliyaviy imtiyozlar, logistika va dengiz yo‘llari, yadroviy status-kvo va nazorat.
Shartnomada qurolli to‘qnashuvlarni zudlik bilan tugatish, Livan hududida ham harbiy harakatlar tugashini, suverenitetni o‘zaro hurmat qilish, ichki ishlarga aralashmaslik majburiyati qatnashgan. Moliyaviy jihatdan, Eron nefti eksportiga ruxsat, muzlatilgan aktivlarning to‘liq ochilishi, sanksiyalarning bosqichma-bosqich bekor bo‘lishi kabi holatlar kuzatiladi.
Logistika bo‘yicha esa, Eron portlari qamali yechiladi, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi xavfsizligi 30 kunda tekshiriladi, Kemalar qatnovini tiklash rejasi amalga oshiriladi. Yadroviy masalalar muhim o‘rin egallaydi.
AQSh qo‘shinlari mintaqadan chiqariladi, Eron yadro qurolidan mutlaqo voz kechadi, boyitilgan uran taqdiri yakuniy bitimda belgilanadi. Yangi sanksiyalar joriy etilmaydi, BMT Xavfsizlik Kengashi nazorati kuchaytiriladi.
Muzokaralar muddati ko‘rsak, tomonlar ko‘pi bilan 60 kun ichida yakuniy tinchlik shartnomasini imzolash uchun qizg‘in muzokaralar olib borishadi. Har ikki davlat o‘z zimmasiga suvereniteti so‘zsiz hurmat qilish, ichki siyosiy ishlarga hech qanday shaklda aralashmaslik majburiyatini oldinda suradilar.
Bu anglashuv, mintaqaviy barqarorlik va global iqtisodiy barobarlikni yangi bosqichga olib chiqish potentsialiga ega.

США и Иран подписали меморандум в Швейцарии
На мировой политической арене сегодня мы наблюдаем неожиданные исторические и региональные геополитические изменения. Об этом сообщило Zamin.uz.
Это событие было продемонстрировано меморандумом о взаимопонимании, подписанным в Швейцарии между США и Исламской Республикой Иран. Данный документ, широко обнародованный авторитетным агентством Bloomberg и саудовским телеканалом «Al-Arabiya», содержит практически окончательный и абсолютно эксклюзивный текст соглашений.
Согласно документу, представители двух могущественных государств пришли к этому примирительному соглашению 14 июня. Хотя Белый дом обещал изложить условия соглашения в течение следующих 48 часов, официальное объявление задерживается.
Этот документ из 14 пунктов, оказавшийся в распоряжении редакции Bloomberg, полностью отражает будущие экономические и политические интересы Ирана. Основные пункты двустороннего договора следующие: военные и территориальные обязательства, экономические и финансовые преференции, логистика и морские пути, ядерный статус-кво и контроль.
В договоре закреплены обязательства по немедленному прекращению вооруженных столкновений, прекращению военных действий на территории Ливана, взаимному уважению суверенитета и невмешательству во внутренние дела. В финансовом плане предусмотрены такие моменты, как разрешение на экспорт иранской нефти, полная разморозка активов и поэтапная отмена санкций.
Что касается логистики, то блокада иранских портов будет снята, безопасность Ормузского пролива будет проверена в течение 30 дней, будет реализован план по восстановлению судоходства. Важное место занимают ядерные вопросы.
Войска США будут выведены из региона, Иран полностью откажется от ядерного оружия, судьба обогащенного урана будет определена в окончательном соглашении. Новые санкции не будут введены, контроль Совета Безопасности ООН будет усилен.
Если рассматривать сроки переговоров, стороны проведут интенсивные переговоры для подписания окончательного мирного договора в течение максимум 60 дней. Оба государства выдвинули обязательство по безоговорочному уважению суверенитета и невмешательству в любые внутренние политические дела.
Это соглашение обладает потенциалом вывести региональную стабильность и глобальное экономическое равенство на новый уровень.