Vetnamda mushuk o‘g‘irlash va sotish guruhiga barham berildi
Vetnamda huquq-tartibot idoralari tomonidan o‘tkazilgan maxsus tekshiruvlar davomida yuzlab uy hayvoni xavfdan qutqarib olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya mushuklarni o‘g‘irlash va ularni noqonuniy sotish bilan shug‘ullangan guruh faoliyatiga barham berdi. Ma’lum qilinishicha, tekshiruvlar paytida 400 dan ortiq tirik mushuk topilgan.
Shuningdek, muzlatilgan holda saqlanayotgan o‘nlab hayvon jasadlari ham aniqlangan. Bundan tashqari, boshqa bir manzilda o‘nlab mushuk borligi aniqlanib, ular xavfsiz joyga olib chiqilgan.
Tergov jarayonida guruh a’zolari so‘nggi yillarda mamlakat janubiy hududlarida mushuklarni yig‘ib, sotib kelganini tan olgan. Ular hayvonlarni vaqtincha maxsus joylarda saqlab, keyin sotuvchilarga yetkazib bergan.
Hayvonlarni himoya qilish tashkilotlarining ma’lum qilishicha, qutqarilgan mushuklarning bir qismi egalariga qaytarilgan. Biroq og‘ir sharoitda saqlangani uchun ayrim hayvonlarni saqlab qolishning iloji bo‘lmagan.
Mutaxassislar Vetnamda har yili millionlab it va mushuk noqonuniy ushlanib, savdoga chiqarilayotganini aytmoqda. So‘nggi yillarda bu muammoga jamiyat e’tibori ortib bormoqda.
Ayniqsa, yoshlar va uy hayvonlarini boquvchilar bunday holatlarga qarshi keskin munosabat bildirmoqda. Hozirda politsiya ish bo‘yicha surishtiruvlarni davom ettirmoqda.

В Вьетнаме ликвидирована группа по краже и продаже кошек
В Вьетнаме в ходе специальных проверок, проведенных правоохранительными органами, были спасены сотни домашних животных. Об этом сообщило Zamin.uz.
Полиция ликвидировала деятельность группы, которая занималась кражей кошек и их незаконной продажей. Сообщается, что в ходе проверок было обнаружено более 400 живых кошек.
Также были обнаружены десятки тел животных, хранившихся в замороженном виде. Кроме того, по другому адресу было выявлено наличие десятков кошек, которые были вывезены в безопасное место.
В процессе следствия члены группы признались, что в последние годы собирали и скупали кошек в южных регионах страны. Они временно содержали животных в специальных местах, а затем передавали их перекупщикам.
По данным организаций по защите животных, часть спасенных кошек была возвращена владельцам. Однако из-за тяжелых условий содержания некоторых животных спасти не удалось.
Специалисты отмечают, что в Вьетнаме ежегодно миллионы собак и кошек незаконно отлавливаются и выставляются на продажу. В последние годы внимание общества к этой проблеме растет.
Особенно резкую позицию против таких случаев выражают молодежь и владельцы домашних животных. В настоящее время полиция продолжает расследование по данному делу.
Правоохранительные органы призывают владельцев пропавших домашних животных обращаться в установленном порядке.