Hindistonda Telegram vaqtincha bloklandi
Bu haqda Reuters agentligi xabar berdi. 21 iyun kuni mamlakat bo‘ylab millionlab abituriyentlar tibbiyot oliygohlariga milliy kirish imtihoni — NEET-UG‘ni qayta topshiradi.
May oyida o‘tkazilgan imtihon natijalari savollar tarqalib ketgani haqidagi ayblovlar sabab bekor qilingan edi. Imtihonlarni tashkil etuvchi Milliy imtihon agentligi ushbu qarorni qo‘llab-quvvatlab, bu chora “platformadan firibgarlar tomonidan abituriyentlarni aldash maqsadida uyushgan tarzda foydalanilishi”ga javoban qabul qilinganini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, bir nechta Telegram kanallari ma’murlari abituriyentlar va ularning ota-onalaridan imtihon savollari sifatida taqdim etilgan materiallarga kirish uchun yuz minglab rupiy talab qilgan. Idora vakillari esa bunday materiallar himoyalangan imtihon tizimidan tashqarida mavjud emasligini ta’kidlagan.
Internet foydalanuvchilari va huquq himoyachilari mazkur taqiqni tanqid qilib, uni imtihonlardagi firibgarlik bilan bog‘liq ancha jiddiy muammoning vaqtinchalik yechimi deb atadi. Ma’lumot uchun, NEET — Hindiston tibbiyot kollejlariga qabul qilishning asosiy imtihoni hisoblanadi.
2026 yil 3 may kuni o‘tkazilgan imtihonda mamlakat bo‘ylab 2,28 million nafar abituriyent ishtirok etgan. Oradan bir necha kun o‘tib, imtihon savollari tarqalgani haqidagi xabarlar jamoatchilikning keskin noroziligiga sabab bo‘lgan.
Shundan so‘ng Milliy test markazi natijalarni haqiqiy emas deb topib, qayta imtihonni 22 iyunga belgiladi.

В Индии Telegram временно заблокирован.
В Индии при повторной сдаче вступительных экзаменов в медицинские вузы мессенджер Telegram был временно заблокирован до 22 июня. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Об этом сообщило агентство Reuters. 21 июня по всей стране миллионы абитуриентов повторно сдают национальный вступительный экзамен в медицинские вузы — NEET-UG.
Экзамен, проведённый в мае, был отменён из-за слухов о утечке вопросов. Организатор экзаменов — Национальное агентство по экзаменам — подтвердило, что это решение было принято в поддержку меры, направленной на предотвращение использования платформы мошенниками для обмана абитуриентов под видом предоставления экзаменационных материалов.
Как отмечается, администраторы нескольких Telegram-каналов потребовали от абитуриентов и их родителей десятки тысяч рупий за доступ к материалам, выдаваемым за экзаменационные вопросы. Представители учреждения подчеркнули, что такие материалы не существуют вне защищённой системы экзаменов.
Пользователи интернета и правозащитники раскритиковали эту меру, назвав её временным решением серьёзной проблемы мошенничества на экзаменах. Для справки: NEET — основной вступительный экзамен для поступления в медицинские колледжи Индии.
Экзамен, проведённый 3 мая 2026 года, собрал по всей стране 2,28 миллиона абитуриентов. Через несколько дней после экзамена сообщения о утечке вопросов вызвали резкое недовольство в обществе.
После этого Национальный тестовый центр признал результаты недостоверными и назначил повторную сдачу экзамена на 22 июня.