Polshada rossiyalik rassom Semyon Skrepetskiy o‘q bilan o‘ldirildi
Polshada istiqomat qilib kelgan rossiyalik rassom Semyon Skrepetskiy, haqiqiy ismi Robert Kuzovkov, otib o‘ldirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa Byala-Podlyaska shahrida sodir bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, noma’lum shaxs rassomga avtoturargoh hududida yaqin masofadan bir necha bor o‘q uzgan.
Voqea joyiga yetib kelgan shifokorlar jabrlanuvchini qutqarib qola olmagan. Hodisadan so‘ng huquqni muhofaza qiluvchi organlar keng qamrovli qidiruv ishlarini boshlagan.
Dastlabki tekshiruv ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyatda ikki kishi ishtirok etgan bo‘lishi mumkin. Ayrim manbalarda gumonlanuvchilardan biri Belarus fuqarosi ekani va qo‘lga olingani aytilmoqda.
Rasmiy tafsilotlar hali to‘liq e’lon qilinmagan. Semyon Skrepetskiy Vladimir Putin, Aleksandr Lukashenko va boshqa siyosiy rahbarlarga bag‘ishlangan keskin mazmundagi karikaturalari bilan tanilgan edi.
U 2021-yildan beri Polshada yashab kelayotgandi. Rassomning ijodi ko‘proq siyosiy tanqid va ijtimoiy mavzularga qaratilgani bilan e’tiborga tushgandi.

В Польше российский художник Семён Скерепский был убит ударом ножа.
Польша с постоянным местом жительства проживавший российский художник Семён Скрепетский, настоящее имя Роберт Кузовков, был убит. Об этом сообщило Zamin.uz.
Инцидент произошёл в городе Бела-Подляска. Согласно предварительным данным, неизвестное лицо несколько раз выстрелило в художника из огнестрельного оружия на близком расстоянии в районе автостоянки.
Врачи, прибывшие на место происшествия, не смогли спасти пострадавшего. После инцидента правоохранительные органы начали широкомасштабные поисковые мероприятия.
Согласно предварительным данным следствия, в преступлении могли участвовать два человека. В некоторых источниках говорится, что один из подозреваемых является гражданином Беларуси и был задержан.
Официальные детали пока не полностью опубликованы. Семён Скрепетский был известен своими острыми карикатурами, посвящёнными Владимиру Путину, Александру Лукашенко и другим политическим лидерам.
С 2021 года он проживал в Польше. Творчество художника привлекло внимание благодаря его фокусу на политической критике и социальных темах.