Bu haqda Associated Press xabar berdi. Ushbu hodisa yozgi quyosh turishi deb ataladi va tabiatdagi eng muhim astronomik jarayonlardan biri hisoblanadi.
Bu vaqtda Quyosh osmonda eng uzoq muddat davomida ko‘rinib turadi va insonlar yilning eng ko‘p kunduzgi yorug‘ligidan bahramand bo‘ladi. Janubiy yarimsharda esa aksincha holat yuz beradi.
U yerda yilning eng qisqa kuni kuzatilib, qish fasli boshlanadi. Ma’lum qilinishicha, solstice atamasi lotincha sol, ya’ni Quyosh va stitium, ya’ni to‘xtash yoki pauza so‘zlaridan kelib chiqqan.
Yozgi quyosh turishi Quyoshning yil davomida osmondagi eng yuqori nuqtaga chiqish jarayonining yakuni hisoblanadi. Shu kundan keyin esa kunlar asta-sekin qisqara boshlaydi va bu jarayon dekabr oyining oxirigacha davom etadi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, Yer Quyosh atrofida harakatlanar ekan, uning o‘zi biroz qiya holatda bo‘ladi. Shu sababli Quyosh nuri va issiqligi Shimoliy hamda Janubiy yarimsharlarga yil davomida bir xil taqsimlanmaydi.
Quyosh turishi Yerning Quyoshga eng ko‘p yoki eng kam egilgan davri bo‘lib, aynan shu paytda kun bilan tun o‘rtasidagi farq eng katta darajaga yetadi. Shimoliy yarimsharda yozgi quyosh turishi odatda 20-22 iyun kunlari oralig‘ida sodir bo‘ladi.
Bu yil esa mazkur hodisa 21 iyun kuniga to‘g‘ri keladi. Bunga teskari holat qishki quyosh turishida kuzatiladi.
Bu vaqtda Shimoliy yarimshar Quyoshdan eng uzoq tomonga og‘adi va yilning eng qisqa kuni hamda eng uzun tuni yuzaga keladi. Qishki quyosh turishi esa odatda 20-23 dekabr kunlari oralig‘ida sodir bo‘ladi.

Летнее солнцестояние — самый длинный день в Северном полушарии
Завтра, 21 июня, в Северном полушарии будет наблюдаться самый длинный день в году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило агентство Associated Press. Данное явление называется летним солнцестоянием и считается одним из важнейших астрономических процессов в природе.
В это время Солнце дольше всего пребывает над горизонтом, и люди наслаждаются максимальным количеством дневного света в году. В Южном полушарии же наблюдается противоположная ситуация.
Там наступает самый короткий день в году и начинается зимний сезон. Сообщается, что термин «солнцестояние» (solstice) происходит от латинских слов sol, что означает «Солнце», и stitium, что означает «остановка» или «пауза».
Летнее солнцестояние считается завершением процесса подъема Солнца в самую высокую точку на небе в течение года. После этого дня дни начинают постепенно сокращаться, и этот процесс продолжается до конца декабря.
Специалисты отмечают, что при движении Земли вокруг Солнца она находится в слегка наклоненном состоянии. Из-за этого солнечный свет и тепло распределяются между Северным и Южным полушариями неравномерно в течение года.
Солнцестояние — это период максимального или минимального наклона Земли к Солнцу, и именно в это время разница между днем и ночью достигает своего максимума. В Северном полушарии летнее солнцестояние обычно происходит в период с 20 по 22 июня.
В этом году данное явление приходится на 21 июня. Обратная ситуация наблюдается при зимнем солнцестоянии.
В это время Северное полушарие максимально отклоняется от Солнца, что приводит к самому короткому дню и самой длинной ночи в году. Зимнее солнцестояние обычно происходит в период с 20 по 23 декабря.