«Begonya Gomes» sudda korrupsiya va mablag‘ o‘zlashtirish uchun javob beradi
EFE axborot agentligi xabariga ko‘ra, Ispaniya Bosh vazirining rafiqasi Begonya Gomes korrupsiya va davlat mablag‘larini o‘zlashtirish ishi bo‘yicha sud oldida javob beradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki sud majlislari yakuniga ko‘ra, sud ayblanuvchiga nisbatan qat’iy ehtiyot choralarini qo‘lladi. Sud Gomesning mamlakatdan chiqib ketish xavfining oldini olish uchun bir qator cheklovlar belgiladi.
Unga Ispaniya hududidan chiqib ketish taqiqlandi. Xorijga chiqish pasporti olib qo‘yildi.
Shuningdek, u har oyda ikki marta tegishli nazorat organlarida ro‘yxatdan o‘tishi shart etildi. Prokuratura bu ishda jiddiy jazo chorasini so‘ramoqda.
Ilgariroq davlat ayblovchisi Gomes uchun 24 yillik qamoq jazosi so‘ragani xabar qilingan edi. Ayblovlar orasida xususiy sektorda korrupsiyaga yo‘l qo‘yish, davlat mablag‘larini o‘zlashtirish, budjet mablag‘larini noto‘g‘ri va maqsadsiz ishlatish hamda o‘z mavqeidan foydalanib qarorlarga noqonuniy ta’sir o‘tkazish bor.
Bu ishda faqat Gomes emas, balki uning sheriklikda ayblanayotgan maslahatchisi Kristina Alvares va yirik biznesmen Xuan Karlos Barrabes ham sud oldida javob beradi. Ish 2024 yil bahorida boshlangan edi.
O‘shanda “Toza qo‘llar” deb ataluvchi jamoat tashkiloti ariza bilan chiqib, Gomesni hukumat shartnomalari va davlat tenderlarini ayrim kompaniyalarga berish uchun o‘zining siyosiy aloqalaridan foydalanganlikda ayblagan edi. Keyinchalik tergov kengaydi.
Ishga Gomesning Madriddagi universitet kafedrasidagi faoliyati, u yerdagi moliyaviy jarayonlar va xodimlarni ishga yollashdagi shubhali holatlar bilan bog‘liq yangi epizodlar ham qo‘shildi. Himoya tomoni Gomesning aybsiz ekanligini ta’kidlamoqda.
Uning advokatlari bu ishda haqiqiy huquqiy asos yo‘qligini, jarayon esa amaldagi Bosh vazirga siyosiy bosim o‘tkazish maqsadida tashkil etilganini aytmoqda.

«Бегонья Гомес» ответит в суде за коррупцию и присвоение средств
По сообщению информационного агентства EFE, супруга премьер-министра Испании Бегонья Гомес предстанет перед судом по делу о коррупции и присвоении государственных средств. Об этом сообщил Zamin.uz.
По итогам предварительных судебных заседаний суд применил к обвиняемой строгие меры пресечения. Суд установил ряд ограничений, чтобы предотвратить риск выезда Гомес из страны.
Ей запретили покидать территорию Испании. Заграничный паспорт был изъят.
Также она обязана дважды в месяц регистрироваться в соответствующих контролирующих органах. Прокуратура требует по этому делу серьезного наказания.
Ранее сообщалось, что государственный обвинитель запросил для Гомес 24 года тюремного заключения. Среди обвинений — коррупция в частном секторе, присвоение государственных средств, нецелевое использование бюджетных средств и незаконное влияние на принятие решений с использованием своего положения.
По этому делу перед судом предстанет не только Гомес, но и ее советница Кристина Альварес, обвиняемая в соучастии, а также крупный бизнесмен Хуан Карлос Баррабес. Дело было начато весной 2024 года.
Тогда общественная организация под названием «Чистые руки» выступила с заявлением, обвинив Гомес в использовании своих политических связей для передачи правительственных контрактов и государственных тендеров определенным компаниям. Позже расследование расширилось.
В дело были добавлены новые эпизоды, связанные с деятельностью Гомес на кафедре университета в Мадриде, финансовыми процессами там и подозрительными случаями при найме сотрудников. Сторона защиты настаивает на невиновности Гомес.
Ее адвокаты заявляют, что в этом деле нет реальных правовых оснований, а процесс организован с целью оказания политического давления на действующего премьер-министра