Ukraina bilan chegaradosh Belarus hududida joylashgan va Rossiya dronlarini Ukrainadagi nishonlarga tog‘rilab kelgan maxsus aloqa kuchaytirgich stansiyalari 22 iyun kuni to‘satdan o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy buning haqida jurnalistlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Bundan bir necha kun oldin Kiyev tomonidan jiddiy ogohlantirish berilgan edi.
Voqealar rivoji qanday tus oldi? Qat’iy ultimatum 19 iyun, 2026 yil Vladimir Zelenskiy Belarus rahbari Aleksandr Lukashenkoga rasmiy ultimomat e’lon qildi.
Unda Belarusning Ukraina bilan chegaradosh ikki hududida joylashgan Rossiya harbiy retranslyatorlarini olib tashlash uchun toliq bir hafta vaqt berildi. Agar talab bajarilmasa, Ukraina javob choralarini ko‘rishidan ogohlantirildi.
Stansiyalarning ochishi 22 iyun, 2026 yil Berilgan muhlat tugashidan ancha avval, chegaradagi barcha retranslyatorlarning signali kutilmaganda yo‘qoldi va ular ishlashdan to‘xtadi. Demontaj qilindimi yoki shunchaki ochirildimi, hozircha bu ishonchli ravishda aytib bo‘lmaydi.
Vladimir Zelenskiyning aytishicha, Ukraina razvedkasi vaziyatni diqqat bilan kuzatib bormoqda va har kuni hisobotlar olmoqda. Ularni demontaj qilishganmi yoki yoqmi, hozircha bilmayman.
Ammo biz bu borada ishlayapmiz va men vaziyatni juda diqqat bilan kuzatib boraman. Fakt shundaki, retranslyatorlar bugungi kunda ishlamayapti, deydi Ukraina rahbari.
Zelenskiyning ta’kidlashicha, gap faqatgina dronlarni yonaltiruvchi stansiyalar haqida emas. Belarus hududida hali ham Rossiya harbiy hujumiga va uning sanoatiga yaqindan ko‘maklashayotgan bir qancha yirik korxonalar mavjud.
Ukraina tomonining fikricha, bunday yashirin zanjirlar va korxonalar Moskvaga xalqaro sanksiyalar hamda siyosiy bosimlarga moslashib olish imkonini bermoqda. Bu esa mintaqada intizorlik bilan kutilayotgan tinchlikni yanada buzishi mumkin.
Nima bo‘lganda ham, Ukraina chegarasi yaqinidagi xavfli qurilmalarning ochirilishi, Kiyevning qat’iy pozitsiyasining bergan dastlabki sezilarli natijalaridan biri bo‘ldi. Vaziyat keyinchalik qanday tus olishini kuzatishda davom etamiz.

Зеленский ультиматумом заставил Лукашенко закрыть российские ретрансляторы в Беларуси
Специальные станции усиления связи, расположенные на территории Беларуси, граничащей с Украиной и направлявшие российские дроны на цели в Украине, 22 июня внезапно прекратили свою деятельность. Об этом сообщило Zamin.uz.
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил об этом на встрече с журналистами. За несколько дней до этого Киев вынес серьезное предупреждение.
Как развивались события? Жесткий ультиматум 19 июня, 2026 год Владимир Зеленский предъявил официальный ультиматум главе Беларуси Александру Лукашенко.
В нем было дано ровно одна неделя на демонтаж российских военных ретрансляторов, расположенных в двух приграничных с Украиной областях Беларуси. В случае невыполнения требования Украина предупредила о принятии ответных мер.
Отключение станций 22 июня, 2026 год Задолго до истечения установленного срока сигнал всех ретрансляторов на границе неожиданно исчез, и они перестали работать. Были ли они демонтированы или просто выключены, пока достоверно сказать нельзя.
По словам Владимира Зеленского, украинская разведка внимательно следит за ситуацией и ежедневно получает отчеты. Были ли они демонтированы или нет, я пока не знаю.
Но мы работаем над этим, и я очень внимательно слежу за ситуацией. Факт в том, что ретрансляторы сегодня не работают, — говорит глава Украины.
Зеленский подчеркнул, что речь идет не только о станциях наведения дронов. На территории Беларуси все еще существуют несколько крупных предприятий, которые тесно содействуют российскому военному наступлению и его промышленности.
По мнению украинской стороны, такие скрытые цепочки и предприятия позволяют Москве адаптироваться к международным санкциям и политическому давлению. Это может еще больше подорвать долгожданный мир в регионе.
Как бы то ни было, отключение опасных устройств вблизи границы Украины стало одним из первых значимых результатов жесткой позиции Киева. Мы продолжим следить за тем, как будет развиваться ситуация в дальнейшем.