Demokrat senatorlar AQSH Moliya vazirligi Bosh inspektori idorasidan Donald Tramp tasviri tushirilishi mumkin bo‘lgan 250 dollarlik banknota loyihasini tekshirishni so‘ramoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Axios xabariga ko‘ra, senatorlar mazkur banknotani ishlab chiqarish uchun rejalashtirilgan xarajatlar va loyihaning qonuniy asoslarini o‘rganishni talab qilgan. AQSH qonunchiligiga ko‘ra, pul belgilarda tirik insonlar tasviridan foydalanishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Shu sabab Tramp portreti tushirilgan banknotani muomalaga chiqarish Kongress tomonidan alohida tasdiqlanishi kerak bo‘lishi mumkin.

Сенаторы изучают банкноту в 250 долларов с изображением Трампа
Senatorlar Tramp tasvirli 250 dollarlik banknotani tekshirmoqdaДемократические сенаторы требуют проверки проекта 250-долларовой банкноты с изображением Дональда Трампа, который может быть выпущен Управлением инспекции Министерства финансов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Axios, сенаторы потребовали изучить запланированные расходы на производство такой банкноты и её правовые основания. Согласно законодательству США, на банкнотах запрещено изображать живых людей.
Поэтому выпуск банкноты с портретом Трампа в обращение может потребовать отдельного одобрения Конгресса.