Florida’da 15 yoshli o‘smir ijtimoiy tarmoqlarga qaramlik bo‘yicha sudni hal qildi
YouTube platformasi AQSHning Florida shtatida yashovchi 15 yoshli o‘smir tomonidan kiritilgan ijtimoiy tarmoqqa qaramlik bo‘yicha sud ishini kelishuv yo‘li bilan yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat bolalar orasidagi ruhiy salomatlik inqirozini kuchaytirishda ayblanayotgan texnologik kompaniyalar uchun yana bir huquqiy bosim bo‘lib baholandi. Sud hujjatlarida R.K.C.
deb qayd etilgan o‘smir YouTube, Meta, TikTok va Snap platformalarini foydalanuvchilarni o‘ziga tortib qolish uchun maxsus ishlab chiqilgan mexanizmlardan foydalanishda ayblangan. Xususan, cheksiz kontent tasmasi va avtomatik video qo‘yish funksiyalari ortiqcha foydalanishga sabab bo‘lib, unda xavotir, uyqusizlik va boshqa muammolarni keltirib chiqargani ta’kidlangan.
Google esa o‘z bayonutida platformani bolalar uchun xavfsiz va yoshga mos tarzda rivojlantirishga e’tibor qaratib kelayotganini bildirdi. Kompaniya 2015 yilda bolalar uchun maxsus mo‘ljallangan YouTube Kids ilovasini ham ishga tushirganini eslatdi.
Bu ish Kaliforniyadagi mingdan ortiq shunga o‘xshash da’volarning bir qismi hisoblanadi. Avvalroq 20 yoshli qiz Meta va YouTube’ni yosh foydalanuvchilarni qaram qilib qo‘yadigan tizimlar yaratganlikda ayblab, sud orqali 6 million dollarlik tovon pulini qo‘lga kiritgan edi.
Shu bilan birga Nyu Meksiko shtatidagi yana bir sud Meta kompaniyasini bolalar xavfsizligi bo‘yicha foydalanuvchilarni chalg‘itgani uchun 375 million dollar to‘lashga majbur qilgan. Hozirda AQSH bo‘ylab ijtimoiy tarmoqlar faoliyati bilan bog‘liq minglab sud ishlari davom etmoqda.

15-летний подросток во Флориде выиграл суд по зависимости от социальных сетей
Платформа YouTube урегулировала в досудебном порядке иск о зависимости от социальных сетей, поданный 15-летним подростком, проживающим в штате Флорида, США. Об этом сообщило Zamin.uz.
Данный случай расценивается как очередное юридическое давление на технологические компании, которых обвиняют в усугублении кризиса психического здоровья среди детей. В судебных документах подросток, обозначенный как R.K.C.,
обвинил платформы YouTube, Meta, TikTok и Snap в использовании специально разработанных механизмов для удержания пользователей. В частности, было отмечено, что бесконечная лента контента и функции автоматического воспроизведения видео привели к чрезмерному использованию, что вызвало у него тревожность, бессонницу и другие проблемы.
Google в своем заявлении отметил, что уделяет особое внимание развитию платформы таким образом, чтобы она была безопасной и соответствующей возрасту детей. Компания напомнила, что в 2015 году запустила приложение YouTube Kids, специально предназначенное для детей.
Это дело является частью более чем тысячи подобных исков в Калифорнии. Ранее 20-летняя девушка, обвинив Meta и YouTube в создании систем, вызывающих зависимость у молодых пользователей, получила через суд компенсацию в размере 6 миллионов долларов.
В то же время другой суд в штате Нью-Мексико обязал компанию Meta выплатить 375 миллионов долларов за введение пользователей в заблуждение относительно безопасности детей. В настоящее время по всей территории США продолжаются тысячи судебных разбирательств, связанных с деятельностью социальных сетей.