Kongo g‘arbiyida noma’lum kasallik 14 kishini o‘ldirdi
So‘nggi ikki hafta davomida ushbu kasallik bilan bog‘liq bir qator o‘lim holatlari qayd etilgan. Yuzaga kelgan vaziyat mahalliy aholi orasida jiddiy xavotir va keng ko‘lamli vahima keltirib chiqargan.
Natijada ko‘plab oilalar xavfsizlik maqsadida qo‘shi Idiofa hududi hamda unga tutash tumanlarga ommaviy ravishda ko‘chib ketishni boshlagan. Mahalliy aholi orasida kasallikning tez suratlarda tarqalayotgani katta tashvish uyg‘otmoqda.
Deputat Jak Ilunga hukumat idoralarini biotibbiyot tahlillarini o‘tkazish uchun zarur namunalarni yig‘ish maqsadida hududga sanitariya mutaxassislari guruhlarini zudlik bilan yuborish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rishga chaqirdi. Shuningdek, provinsiyaning sobiq sog‘liqni saqlash rahbari Bena Mutuy ham noma’lum kasallik tarqalayotganini tasdiqladi.
Uning ma’lum qilishicha, o‘lim holatlari soni qariyb 20 taga yetgan bo‘lishi mumkin. Mutaxassislar ma’lumotiga ko‘ra, kasallikning asosiy belgilari orasida kuchli bosh og‘rig‘i, qayt qilish, qorin sohasidagi og‘riqlar hamda tizzalarda og‘riq sezilishi kuzatilmoqda.
Eng xavotirlisi, dastlabki simptomlar paydo bo‘lganidan keyin bir sutka ichida o‘lim holati yuz berishi mumkinligi aytilmoqda. Avvalroq Kongo Demokratik Respublikasi hududida Ebola virusi tarqalgani rasman tasdiqlangan edi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti esa kasallikning tez suratlarda yoyilayotgani haqida ogohlantirgan. Shu munosabat bilan qo‘shi davlatlar KDR bilan chegaralarini vaqtincha yopgan, boshqa mamlakatlar esa aeroportlarda sanitariya nazoratini kuchaytirgan.
Shuningdek, 20 iyun kuni Isroilda Ebola virusiga shubha qilingan birinchi bemor aniqlangani haqida xabar berilgan. BMTning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, Kongo Demokratik Respublikasida Ebola kasalligining mingta holati rasman qayd etilgan.

В западном Конго неизвестная болезнь унесла жизни 14 человек
В западных регионах Демократической Республики Конго 14 человек скончались от опасного заболевания, происхождение которого пока не установлено. Об этом сообщило Zamin.uz.
Об этом сообщило радио Okapi, ссылаясь на данные местного депутата Жака Илунгу. Сообщается, что болезнь начала распространяться в нескольких деревнях в районе Булунгу провинции Квилу.
За последние две недели было зафиксировано несколько смертей, связанных с этим заболеванием. Сложившаяся ситуация вызвала серьезную обеспокоенность и масштабную панику среди местного населения.
В результате многие семьи в целях безопасности начали массово переезжать в район соседнего округа Идиофа и прилегающие к нему районы. Быстрое распространение болезни вызывает большую тревогу среди местных жителей.
Депутат Жак Илунгу призвал государственные органы принять соответствующие меры по срочной отправке в регион групп санитарных специалистов для сбора необходимых образцов для проведения биомедицинских анализов. Также бывший глава здравоохранения провинции Бена Мутуй подтвердил распространение неизвестной болезни.
По его словам, число летальных исходов может достигать почти 20 человек. По данным специалистов, среди основных симптомов заболевания наблюдаются сильные головные боли, рвота, боли в области живота, а также боли в коленях.
Наиболее тревожным является то, что смерть может наступить в течение одних суток после появления первых симптомов. Ранее на территории Демократической Республики Конго было официально подтверждено распространение вируса Эбола.
Всемирная организация здравоохранения предупредила о стремительном распространении болезни. В связи с этим соседние государства временно закрыли свои границы с ДРК, а другие страны усилили санитарный контроль в аэропортах.
Также сообщалось, что 20 июня в Израиле был выявлен первый пациент с подозрением на вирус Эбола. По последним данным ООН, в Демократической Республике Конго официально зарегистрировано тысяча случаев заболевания Эболой.