Olimlar koinotdagi eng g‘aroyib sayyoralardan biri hisoblangan ikki ulkan ekzosayyorani aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qizig‘i shundaki, ularning hajmi Yupiter sayyorasiga teng yoki undan kattaroq bo‘lsa-da, zichligi paxtaqandnikidan ham past ekani ma’lum bo‘ldi. Tadqiqotchilar tomonidan “super-puf” deb atalgan ushbu sayyoralar hozirga qadar aniqlangan eng yengil yirik ekzosayyoralar sifatida qayd etilmoqda.
Tadqiqotga rahbarlik qilgan Oksford universiteti olimi Jorj Dransfildning ta’kidlashicha, mazkur osmon jismlarining zichligi hatto ko‘pirtirilgan soqol olish ko‘pigi bilan taqqoslash mumkin darajada past. Olimlarning fikricha, ushbu g‘ayrioddiy sayyoralar asosan vodorod va geliy gazlaridan tashkil topgan bo‘lishi mumkin.
Ular NASAning TESS sun’iy yo‘ldoshi orqali aniqlangan bo‘lib, Yerdan taxminan 1110 yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan. Bu esa qariyb 10 trillion kilometrga teng masofani anglatadi.
Ma’lum qilinishicha, mazkur ikki sayyora janubiy osmondagi “Uchuvchi baliq” deb nomlanuvchi yulduz turkumidagi bir yulduz atrofida aylanadi. Taqqoslash uchun, Yupiterning zichligi ushbu sayyoralarnikidan qariyb 35 baravar yuqori hisoblanadi.
Bugungi kunga qadar NASA katalogiga kiritilgan qariyb 6300 ta ekzosayyora orasida bunday “super-puf” turidagi sayyoralar soni 40 tadan ham kam. Shu bois olimlar ularni juda noyob osmon jismlari sifatida baholamoqda.
Mutaxassislar fikricha, bunday sayyoralar yangi shakllanayotgan yulduzlar atrofidagi gazga boy muhitda paydo bo‘ladi va vaqt o‘tishi bilan o‘z moddasining bir qismini yo‘qotadi. Olimlar kelgusida NASAning Jeyms Uebb kosmik teleskopi orqali ularning kimyoviy tarkibini yanada chuqurroq o‘rganishni rejalashtirmoqda.
Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, ana shunday noodatiy va kam uchraydigan sayyoralarni o‘rganish koinot qanday shakllanganini yaxshiroq tushunishga hamda insonning koinotdagi o‘rni haqidagi bilimlarni kengaytirishga xizmat qiladi.

Ученые обнаружили крупнейший в мире супер-пуф экзопланету.
Ученые обнаружили две гигантские экзопланеты, которые считаются одними из самых странных в космосе. Об этом сообщило Zamin.uz.
Интересно то, что, несмотря на то что их размер равен или превышает размер Юпитера, их плотность оказалась ниже, чем у сахарной ваты. Эти планеты, названные исследователями «супер-пухлыми», отмечены как самые легкие из всех обнаруженных на данный момент крупных экзопланет.
По словам Джорджа Дрансфилда, ученого из Оксфордского университета, который руководил исследованием, плотность этих небесных тел настолько низка, что ее можно сравнить даже с пеной для бритья. По мнению ученых, эти необычные планеты могут состоять в основном из газов водорода и гелия.
Они были обнаружены с помощью спутника NASA TESS и расположены на расстоянии примерно 1110 световых лет от Земли. Это расстояние составляет почти 10 триллионов километров.
Сообщается, что эти две планеты вращаются вокруг одной звезды в созвездии «Летучая рыба» в южном небе. Для сравнения, плотность Юпитера примерно в 35 раз выше, чем у этих планет.
Среди почти 6300 экзопланет, внесенных в каталог NASA на сегодняшний день, количество таких планет типа «супер-пухлых» составляет менее 40. Поэтому ученые оценивают их как очень редкие небесные тела.
По мнению специалистов, такие планеты возникают в богатой газом среде вокруг формирующихся звезд и со временем теряют часть своей материи. В будущем ученые планируют более детально изучить их химический состав с помощью космического телескопа NASA «Джеймс Уэбб».
Исследователи отмечают, что изучение таких необычных и редких планет помогает лучше понять, как сформировалась Вселенная, и расширить знания о месте человека в космосе.