Ruminiya Moldova bilan birlashish haqidagi qonunni ma’qulladi
Dunyo siyosiy sahnasida juda jiddiy va geosiyosiy vaziyatni butunlay o‘zgartirib yuborishi mumkin bo‘lgan yangiliklar paydo bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
24 iyun kuni Ruminiya parlamentining quyi palatasi, Deputatlar palatasi, qo‘shni Moldova Respublikasi bilan birlashish to‘g‘risidagi shov-shuvli qonun loyihasini ma’qulladi. Bu qaror uzoq yillardan beri muhokama qilinayotgan ikki qardosh davlatning yagona bayroq ostida birlashishi yo‘lidagi dastlabki rasmiy qadam bo‘lishi mumkin.
Eng qizig‘i, ushbu hujjat an’anaviy tortishuvlar va ovoz berish yo‘li bilan emas, balki jim qabul qilish tartibi asosida tasdiqlandi. Ruminiya qonunchiligidagi bu noodatiy qoidaga ko‘ra, agar biron bir qonun loyihasi parlament yalpi majlisida 45 kun ichida muhokama qilinmasa yoki rasman rad etilmasa, u avtomatik ravishda o‘sha palata tomonidan qabul qilingan deb hisoblanadi.
SOS Romania partiyasi tashabbusi bilan chiqilgan bu loyiha aynan mana shu tartibda quyi palata filtridan o‘tib ketdi. Qonun loyihasida Ruminiya parlamenti mamlakatning Moldova bilan birlashishi to‘g‘risida qaror qabul qilishi, shuningdek, hukumatga Kishinyov rasmiylari bilan birlashish jarayonini rasmiylashtirish bo‘yicha zudlik bilan muzokaralarni boshlash vakolatini berish taklif etilgan.
Ushbu tashabbus faqatgina Ruminiyaning xohishi emas. Shu yilning yanvar oyida Moldova prezidenti Maya Sandu ham ikki davlatning birlashishi g‘oyasini ochiqchasiga qo‘llab-quvvatlagan edi.
U Britaniyaning The Rest is Politics podkastiga bergan intervyusida, agar bu masala bo‘yicha umumiy referendum o‘tkazilsa, shaxsan o‘zi birlashish uchun ha deb ovoz berishini ma’lum qilgan. Prezidentning fikri shundaki, hozirgi geosiyosiy vaziyatda Moldova kabi kichik davlat uchun mustaqil demokrat sifatida rivojlanish va tashqi bosimlarga, xususan, Rossiya ta’siriga qarshi turish tobora qiyinlashmoqda.
Ayniqsa, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush fonida Moldova uchun Ruminiya bilan birlashish xavfsizlikni ta’minlovchi va Yevropa Ittifoqi oilasiga tezroq qo‘silish imkonini beruvchi B rejasi sifatida ko‘rilmoqda. Ikki davlat o‘rtasidagi rishtalar allaqachon juda chuqur ildiz otgan.
Masalan, Moldovaning 2,4 millionlik aholisining uchdan bir qismidan ko‘prog‘i Ruminiya fuqaroligiga, pasportiga ham ega. Bundan tashqari, Ruminiya Moldovaning eng yirik savdo hamkori hisoblanadi va Buxarest Kishinyovga Rossiyaga energetik qaramlikni kamaytirishda katta yordam bergan.
Biroq, aholi o‘rtasidagi fikrlar hali ham bir xil emas. 2026 yil mart oyida o‘ttkazilgan so‘nggi ijtimoiy so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, Ruminiyada birlashish tarafdorlari 72 foizni tashkil etgan, Moldovalik esa 42 foizni.
Qolgan qismlan esa birlashishga qarshi chiqishgan. Garchi quyi palata qonunni jim qabul qilgan bo‘lsa ham, hujjat yuqori palata, Senat tomonidan ko‘rib chiqilishi va oxirida prezident tomonidan tasdiqlanishi kerak.
Keyingi qadam shundan iboratki, mamlakatlar o‘rtasidagi birlashish masalasi endilikda vaqt o‘tishi bilan, ehtimol, referendum orqali hal qilinishi kutilmoqda.

Принимается закон о воссоединении Румынии с Молдовой
Ruminiya Moldova bilan birlashish haqidagi qonunni ma'qulladiВ политической сфере мира появляются новости, которые могут полностью изменить серьёзную и геополитическую ситуацию. Об этом сообщил Zamin.uz.
24 июня нижняя палата румынского парламента — Палата депутатов — одобрила спорный законопроект о объединении с Республикой Молдова. Это решение может стать первым официальным шагом на пути к объединению двух братских государств под одним флагом, обсуждаемого уже многие годы.
Интересно, что этот документ был утверждён не через традиционные обсуждения и голосование, а на основе процедуры молчаливого принятия. Согласно необычному правилу румынского законодательства, если законопроект не рассматривается в plenарном заседании парламента в течение 45 дней или не отклоняется официально, он автоматически считается принятым данной палатой.
Этот законопроект, инициированный партией SOS Romania, прошёл именно таким образом через фильтр нижней палаты. В законопроекте предлагается, чтобы парламент Румынии принял решение об объединении страны с Молдовой, а также предоставил правительству право ускорить переговоры с кишинёвскими властями по формализации этого процесса.
Эта инициатива отражает не только желание Румынии. В январе этого года президент Молдова Майя Санду также открыто поддержала идею объединения двух государств.
В интервью подкасту The Rest is Politics она заявила, что, если по этому вопросу будет проведён общенациональный референдум, она лично проголосует «за» объединение. Её позиция заключается в том, что в текущей геополитической ситуации для маленькой страны, такой как Молдова, развитие как независимой демократии и сопротивление внешнему давлению, особенно влиянию России, становится всё труднее.
Кроме того, на фоне войны между Россией и Украиной объединение Молдовы с Румынией рассматривается как план Б — способ обеспечить безопасность и быстрее присоединиться к семье Европейского союза. Отношения между двумя странами уже давно имеют глубокие корни.
Например, треть населения Молдовы — более 800 тысяч человек из её 2,4-миллионного населения — обладает румынским гражданством и паспортом. Кроме того, Румыния является крупнейшим торговым партнёром Молдовы, а Бухарест оказал значительную помощь Кишинёву в снижении энергетической зависимости от России.
Однако мнения среди населения пока не едины. Согласно результатам последнего социального опроса, проведённого в марте 2026 года, сторонники объединения в Румынии составляют 72 процента, а в Молдове — 42 процента.
Оставшаяся часть выступает против объединения. Несмотря на то, что нижняя палата одобрила закон молчаливым принятием, документ должен быть рассмотрен верхней палатой — Сенатом, а затем подписан президентом.
Следующий шаг заключается в том, что вопрос объединения стран, вероятно, будет решён посредством референдума после прохождения некоторого времени.