Venesuelada kuchli zilzilalar o‘nlab odamlarni oldi
So‘nggi bir necha soat ichida AQSH, Venesuela va Yaponiyada ketma-ket kuchli zilzilalar sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eng og‘ir oqibatlar Venesuelada kuzatilgan. U yerda o‘nlab odamlar halok bo‘lgan, yuzlab kishilar jarohatlangan.
Birinchi yer silkinishi 24 iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 20:10 da AQSHning Kaliforniya shtatida qayd etildi. Zilzila magnitudasi 5,6 ni tashkil qilgan.
Hodisa oqibatida qurbonlar bo‘lmagan, biroq bir necha kishi jarohat olgan. Mendosino okrugida 7 427 nafar iste’molchi elektr energiyasisiz qolgan.
25 iyun kuni soat 03:04 va 03:05 da Venesuelada magnitudasi 7,2 hamda 7,5 bo‘lgan ikkita kuchli zilzila sodir bo‘lgan. Asosiy silkinishlardan keyin yana 20 ta kuchli yerga tez-tez tebranish kuzatilgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Venesuelada kamida 32 kishi halok bo‘lgan, 700 dan ortiq odam jarohatlangan. Ko‘plab binolar qulab tushgan.
Aeroport va metro faoliyati ham to‘xtatilgan. AQSH Geologiya xizmati qurbonlar soni yana ortishi mumkinligini bildirgan.
Shu kuni Toshkent vaqti bilan soat 03:30 da Yaponiyaning Xonsyu oroli yaqinida ham kuchli yer silkinishi qayd etildi. Dastlab zilzila magnitudasi 6,9 deb baholangan, keyingi hisob-kitoblardan so‘ng bu ko‘rsatkich 7,2 ga o‘zgartirilgan.
Yaponiyada to‘rt kishi yengil jarohat olgan. Temiryo‘l qatnovlari vaqtincha to‘xtatilgan, ammo sunami xavfi e’lon qilinmagan.

В Венесуэле сильные землетрясения унесли жизни десятков людей.
За последние несколько часов в США, Венесуэле и Японии произошли последовательные сильные землетрясения. Об этом сообщило Zamin.uz.
Самые тяжелые последствия наблюдались в Венесуэле. Там погибли десятки людей, сотни получили ранения.
Первый подземный толчок был зафиксирован 24 июня в 20:10 по ташкентскому времени в штате Калифорния, США. Магнитуда землетрясения составила 5,6.
В результате происшествия погибших нет, однако несколько человек получили ранения. В округе Мендосино 7 427 потребителей остались без электроэнергии.
25 июня в 03:04 и 03:05 в Венесуэле произошли два сильных землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5. После основных толчков было зафиксировано еще 20 сильных афтершоков.
По официальным данным, в Венесуэле погибли по крайней мере 32 человека, более 700 получили ранения. Многие здания обрушились.
Работа аэропорта и метро также была приостановлена. Геологическая служба США заявила, что число жертв может вырасти.
В этот же день в 03:30 по ташкентскому времени сильное землетрясение было зафиксировано и вблизи острова Хонсю в Японии. Первоначально магнитуда землетрясения была оценена в 6,9, но после последующих расчетов этот показатель был изменен на 7,2.
В Японии четыре человека получили легкие ранения. Железнодорожное сообщение временно приостановлено, однако угроза цунами не объявлена.