Yevropa jaziramasida o‘lim holatlari ko‘paymoqda
Yevropa mamlakatlarini qamrab olgan anomal issiq havo to‘lqini tobora og‘ir oqibatlarni keltirib chiqarmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jazirama tufayli bir necha davlatlarda o‘lim holatlari ko‘payib, favqulodda choralar ko‘rilmoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Ispaniyada atigi to‘rt kun ichida oftob urishi va yuqori harorat bilan bog‘liq holatlar sabab 212 nafar inson hayotdan ko‘z yumgan.
Bu ko‘rsatkich hozirgi kunda Yevropa mamlakatlari orasida eng yuqori hisoblanadi. Buyuk Britaniyada esa rekord darajadagi issiq ayrim shifoxonalarda tibbiy uskunalar faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
Vaziyat keskinlashgani sabab ayrim hududlarda kritik holat e’lon qilingan. Sog‘liqni saqlash tizimi yuk ostida ishlab, ko‘p bemorlarga xizmat ko‘rsatish qiyinlashmoqda.
Italiyada jazirama sabab ochiq havoda ishlashga vaqtinchalik cheklovlar joriy etildi. Germaniyada esa yuqori harorat tufayli rejalashtirilgan marafon musobaqasi bekor qilindi.
Bundan tashqari, suv havzalarida cho‘milish vaqtida 20 nafardan ortiq kishi halok bo‘lgani qayd etildi. Fransiyada ham jazirama og‘ir oqibatlarga sabab bo‘lmoqda.
Mamlakatda 48 kishi cho‘kib ketgan, shuningdek, avtomobilda qarovsiz qoldirilgan uch nafar bola havo yetishmasligi oqibatida vafot etgani ma’lum qilindi. Bu holat ota-onalarga bolalarini hech qachon yopiq avtomobilda qoldirmaslik haqida yana bir bor o‘ylashga undaydi.
Mutaxassislar aholini zarurat bo‘lmasa jazirama paytida tashqariga chiqmaslikka, ko‘proq suyuqlik iste’mol qilishga va bolalarni hamda uy hayvonlarini hech qachon yopiq avtomobilda qoldirmaslikka chaqirmoqda. Shuningdek, kechqurun yoki ertalab soatlarida tashqariga chiqish tavsiya etilmoqda.

Число смертей на европейском полуострове растет
Аномальная волна жары, охватившая европейские страны, приводит к все более тяжелым последствиям. Об этом сообщило Zamin.uz.
Из-за сильной жары в нескольких государствах участились случаи смерти, в связи с чем принимаются чрезвычайные меры. По последним данным, в Испании всего за четыре дня 212 человек скончались из-за солнечных ударов и состояний, связанных с высокой температурой.
Этот показатель на сегодняшний день считается самым высоким среди европейских стран. В Великобритании рекордная жара негативно сказалась на работе медицинского оборудования в некоторых больницах.
Из-за обострения ситуации в некоторых регионах объявлено критическое положение. Система здравоохранения работает под нагрузкой, что затрудняет оказание помощи многим пациентам.
В Италии из-за жары введены временные ограничения на работу на открытом воздухе. В Германии из-за высокой температуры был отменен запланированный марафон.
Кроме того, зафиксировано, что более 20 человек погибли во время купания в водоемах. Во Франции жара также приводит к тяжелым последствиям.
Сообщается, что в стране утонули 48 человек, а также трое детей, оставленных без присмотра в автомобиле, скончались из-за нехватки воздуха. Эта ситуация заставляет родителей еще раз задуматься о том, чтобы никогда не оставлять детей в закрытом автомобиле.
Специалисты призывают население не выходить на улицу во время жары без необходимости, употреблять больше жидкости и никогда не оставлять детей и домашних животных в закрытом автомобиле. Также рекомендуется выходить на улицу в вечерние или утренние часы.