MMA olamida kutilmagan yanglish paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nafaqat oktagondagi janglari, balki o‘zining o‘tkir tili bilan ham tanilgan UFC sobiq jangchisi Cheyl Sonnen katta siyosatga qaytmoqda. U 2028 yilda bo‘lib o‘tadigan AQSH prezidentlik saylovlarida ishtirok etishni rejalashtiryapti.
Sonnen o‘zining ushbu rejasini ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifasi orqali muxlislariga ma’lum qildi. U shunday dedi: "Men 2028 yilgi prezidentlik saylovlarida ishtirok etish uchun o‘z ma’muriyatimni shakllantirishning dastlabki bosqichida turibman.
Agar hammasi muvaffaqiyatli amalga oshsa, keyingi ish joyim Oq Uy bo‘ladi." Hozirda 49 yoshni qarshilagan Cheyl Sonnen nafaqat kuchli sportchi, balki aralash jang san’ati tarixidagi eng buyuk va eng xarizmatik tresh-tokerlardan biri hisoblanadi. Tresh-toker deganda raqibni so‘z bilan sindiruvchi ustomonlar tushuniladi.
Sportdagi faoliyatini yakunlagach, u mashhur va taniqli tahlilchi sifatida o‘z o‘rniga ega bo‘ldi. Endi esa u o‘zining ritorika va bahs-munozara olib borishdagi noyob iqtidorini Oq Uy debatlarida ishlatmoqchi.
Aslida Sonnen uchun siyosat maydoni mutlaqo begona emas. U avval ham hokimiyat tizimlariga kirishga jiddiy harakat qilgan.
2010 yilda Cheyl Oregon shtatidagi Vakillar palatasi uchun bo‘lib o‘tgan saylovlarda ishtirok etib, haqiqatdan ham g‘alaba qozongan. Biroq o‘sha paytda yuzaga kelgan pul yuvish bilan bog‘liq huquqiy muammolar va sud mashmashalari tufayli u siyosiy poygani yarim yo‘lda tark etishga majbur bo‘lgan.
Bundan tashqari Sonnen bir muddat avval Oregon shtati gubernatori lavozimiga ham o‘z nomzodini qo‘yish niyati borligini ochiq aytgan edi. Agar Sonnen o‘z jamoasini muvaffaqiyatli shakllantirib, saylov kampaniyasini boshlasa, 2028 yilgi AQSH prezidentlik debatlari haqiqiy shouga aylanishi shubhasiz.

Чейл Соннен хочет баллотироваться в президенты США в 2028 году
Помимо боев в октагоне, бывший боец UFC Чейл Соннен известен своим острым языком, и теперь он возвращается в большую политику. Он планирует принять участие в президентских выборах в США в 2028 году.
Соннен сообщил о своих планах сторонникам через официальную страницу в социальных сетях. Он сказал: «Я нахожусь на ранней стадии формирования своей кампании для участия в президентских выборах 2028 года.
Если всё пойдёт успешно, следующим местом работы станет Белый дом».
В настоящее время 49-летний Чейл Соннен считается не только сильным спортсменом, но и одним из величайших и самых харизматичных трэш-токеров в истории смешанных боевых искусств. Трэш-токер — это человек, который умеет психологически давить на соперника словами.
Завершив спортивную карьеру, он стал известным и уважаемым аналитиком. Теперь же он хочет использовать свой уникальный талант в риторике и ведении дискуссий в дебатах Белого дома.
На самом деле для Соннета политика — не чуждая сфера. Ранее он уже предпринимал серьёзные попытки войти в систему власти.
В 2010 году Чейл Соннен участвовал в выборах в Палату представителей от штата Орегон и, честно говоря, одержал победу. Однако из-за юридических проблем, связанных с отмыванием денег, и ensuing судебных разбирательств он был вынужден prematurely оставить политическую арену.
Кроме того, Соннен ранее открыто заявлял о своём намерении выдвинуть свою кандидатуру на пост губернатора штата Орегон. Если Соннен успешно сформирует свою команду и запустит избирательную кампанию, президентские дебаты в США в 2028 году, несомненно, превратятся в настоящее шоу.