Fransiya Rossiyaning yashirin flotiga qarshi tanker qo‘lga oldi
Fransiya harbiy-dengiz kuchlari Sitsiliya sohillari yaqinida Rossiyaga aloqador deb hisoblangan Deliver nomli neft tankerini qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiylarga ko‘ra, kema xalqaro dengizchilik qoidalarini buzgan holda harakatlangan. Ma’lum qilinishicha, Kamerun bayrog‘i ostida suzayotgan tanker Rossiyaning Primorsk portidan Singapurga yo‘l olgan.
Fransiya prezidenti Emmanyuel Makron ushbu maxsus amaliyot aks etgan videoni ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qildi. Unda vertolyot orqali tanker bortiga maxsus topshiriqli harbiy bo‘linma tushirilayotgani tasvirlangan.
Makronning ta’kidlashicha, bu Rossiyaning sanksiyalarni chetlab o‘tishda foydalanayotgan yashirin flotiga qarshi navbatdagi amaliyot bo‘lgan. U, shuningdek, bir necha kun avval Buyuk Britaniya ham shunga o‘xshash tadbirni muvaffaqiyatli amalga oshirganini eslatdi.
Biz yashirin flot orqali sanksiyalarni chetlab o‘tish va Rossiyaning urushni moliyalashtirishiga yo‘l qo‘ymaymiz. Yevropa bu borada qat’iy pozitsiyada qoladi, deydi Fransiya prezidenti.

Франция захватила танкер теневого флота России
Французские военно-морские силы захватили нефтяной танкер под названием Deliver, который, как считается, связан с Россией, у берегов Сицилии. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным официальных лиц, судно двигалось, нарушая международные морские правила. Как сообщается, танкер, плавающий под флагом Камеруна, вышел из порта Приморск в России и направлялся в Сингапур.
Президент Франции Эмманюэль Макрон объявил в социальных сетях видео этой специальной операции, на котором видно, как вертолет высаживает специально подготовленное военное подразделение на борт танкера.
Как подчеркнул Макрон, эта операция направлена против так называемого «теневого флота» России, который используется для обхода санкций. Он также отметил, что за несколько дней до этого Великобритания успешно провела аналогичную меру.
Мы не позволим использовать теневой флот для обхода санкций и финансирования войны России. Европа останется на твердой позиции, — заявил президент Франции.