Rossiyada og‘ir korrupsiyaviy jinoyatlar uchun o‘lim jazosi taklifi
Rossiya Davlat dumasida ayrim og‘ir korrupsiyaviy jinoyatlar uchun mansabdor shaxslarga nisbatan o‘lim jazosini qo‘llash taklifi ilgari surildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida xabar beruvchi axborot manbalari orasida RTVI telekanalining bergan intervyusi keltiriladi. Spravedlivaya Rossiya partiyasi yetakchisi Sergey Mironovning aytishicha, mansabdor shaxslarning shaxsiy manfaat yo‘lida sodir etgan ayrim harakatlari fuqarolar xavfsizligi va mamlakat mudofaa qobiliyatiga jiddiy zarar yetkazishi mumkin.
Mironov ushbu fikrini RTVI telekanaliga bergan intervyusida ifodalab, bunday jinoyatlarni davlatga xiyonat va josuslik bilan tenglashtirib, o‘lim jazosi bilan jazolash kerakligini ta’kidlagan. Taklifga ko‘ra, Rossiya Jinoyat kodeksiga mamlakat mudofaa qobiliyati va fuqarolar xavfsizligiga zarar yetkazgan korrupsiyaviy faoliyat nomli yangi jinoyat tarkibi kiritilishi mumkin.
Bu qoida bilan siyosatchilik va xizmat vazifasini buzgan mansabdorlarga qattiq jazo belgilanishi rejalashtirilmoqda. Rossiya qonunchiligida o‘lim jazosi eng og‘ir jazo chorasi sifatida saqlanib qolgan.
Biroq 1997 yildan buyon unga nisbatan muddatsiz moratoriy amal qiladi va ushbu jazo amalda qo‘llanilmaydi. Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyaviy sudi tomonidan o‘lim jazosining qo‘llanilishi vaqtincha to‘xtatilgan bo‘lsa-da, qonunda bu jazolash turi hali mavjud.
Rossiyada o‘lim jazosi ijro etilgan so‘nggi mahkum Fisher taxallusi bilan tanilgan seriyali qotil Sergey Golovkin bo‘lgan. U 1996 yilda otib tashlangan edi.
Golovkin 1990 yillari Orel viloyatida 11 yigitni o‘ldirgan va tergov jarayonida aybdorligi to‘liq tasdiqlangan edi. Mazkur voqeadan keyin Rossiyada boshqa hech kim o‘lim jazosi bilan jolanmagan.
Shu sababli Mironovning taklifi jamiyat va siyosiy ahamiyatini o‘z ichiga olgan masala sifatida ko‘rib chiqilmoqda.

В России оказании смертной казни за тяжкие коррупции.
В Государственной думе России предложено ввести смертную казнь для должностных лиц, совершивших особо тяжкие коррупционные преступления. Об этом сообщает Zamin.uz.
В числе источников, сообщающих об этом, приводится интервью телеканала RTVI. Как заявил лидер партии «Справедливая Россия» Сергей Миронов, отдельные действия должностных лиц, совершённые в личных интересах, могут нанести серьёзный ущерб безопасности граждан и обороноспособности страны.
Миронов выразил эту мысль в интервью телеканалу RTVI, сравнив такие преступления с государственной изменой и шпионажем, и подчеркнул, что они должны наказываться смертной казнью. Согласно предложению, в Уголовный кодекс России может быть внесён новый состав преступления — коррупционная деятельность, причиняющая вред обороноспособности страны и безопасности граждан.
По этой норме планируется ввести строгое наказание для должностных лиц, нарушивших свои служебные обязанности. В российском законодательстве смертная казнь сохраняется как最高шая мера наказания.
Однако с 1997 года в отношении неё действует бессрочный мораторий, и эта мера наказания не применяется на практике. Несмотря на то, что Конституционный суд РФ временно приостановил применение смертной казни, в законе эта мера наказания всё ещё присутствует.
Последним человеком, приговорённым к смертной казни и расстрелянным в России, был серийный убийца Сергей Головин, известный под прозвищем «Фишер». Он был расстрелян в 1996 году.
Головин в 1990-х годах в Орловской области убил 11 юношей, а его вина была полностью доказана в ходе судебного разбирательства. После этого случая в России никто больше не был приговорён к смертной казни и приведён в исполнение.
Поэтому предложение Миронова рассматривается как вопрос, имеющий общественное и политическое значение.