Yaqinda asteroid Yer yaqinidan xavfsiz uchib o‘tadi
Yevropa kosmik agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 27 iyun kuni 1997 NC1 nomli yirik asteroid Yer yaqinidan uchib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu sayyoramiz uchun hech qanday xavf tug‘dirmaydi. Biroq voqea astronomlar va osmon kuzatuvchilari e’tiboridagi muhim hodisalardan biri hisoblanmoqda.
Habar qilinishicha, asteroid Yerga eng yaqin nuqtadan taxminan 2,6 million kilometr masofada harakatlanadi. Bu Oy bilan Yer orasidagi masofadan deyarli yetti baravar uzoq.
Shunday bo‘lsa-da, astronomik mezonlarga ko‘ra, u Yer yaqinidan o‘tuvchi yirik asteroidlar qatoriga kiradi. 1997 NC1 asteroidi qariyb 30 yil oldin Gavayidagi asteroidlarni kuzatish tizimi tomonidan aniqlangan.
Uning diametri 750 metrdan 1,65 kilometrgacha ekani taxmin qilinmoqda. Mutaxassislar qayd etishicha, asteroid Yerga yaqinlashishiga qaramay, uning orbitasi sayyoramiz orbitasi bilan kesishmaydi.
Shu bois xavotirga o‘rin yo‘q. Durbin yoki kichik teleskopga ega havaskor osmon kuzatuvchilari uni samo bo‘ylab harakatlanayotgan xira yorug‘ nuqta sifatida kuzatishlari mumkin.
NASA hisob-kitoblariga ko‘ra, 1997 NC1 asteroidi bundan keyin faqat 2133 yilda Yerga shunchalik yaqin masofadan yana uchib o‘tadi. Shu sababli uning bu galgi parvozi kosmosga qiziquvchilar uchun noyob astronomik hodisa sifatida baholanmoqda.

Недавно астероид безопасно пролетит рядом с Землей
Согласно данным Европейского космического агентства, 27 июня 1997 года крупный астероид под названием 1997 NC1 пролетел вблизи Земли. Об этом сообщил Zamin.uz.
Как отмечают специалисты, это событие не представляет никакой угрозы для нашей планеты. Однако оно считается одним из значимых астрономических явлений, привлекающих внимание астрономов и любителей наблюдения за небом.
Как сообщается, астероид проходит в ближайшей точке к Земле на расстоянии примерно 2,6 миллиона километров. Это почти в семь раз больше расстояния между Землёй и Луной.
Тем не менее, по астрономическим меркам, он относится к категории крупных астероидов, пролетающих вблизи Земли. Астероид 1997 NC1 был обнаружен примерно 30 лет назад системой наблюдения за астероидами на Гавайях.
Его диаметр оценивается в диапазоне от 750 метров до 1,65 километра. Как отмечают эксперты, несмотря на близость астероида к Земле, его орбита не пересекается с орбитой нашей планеты.
Поэтому повода для беспокойства нет. Любители астрономии, обладающие биноклем или небольшим телескопом, могут наблюдать его как медленно движущуюся тусклую светящуюся точку на фоне звёздного неба.
По расчётам NASA, после этого сближения астероид 1997 NC1 вновь подойдёт к Земле на такое же расстояние только в 2133 году. Из-за этой редкой периодичности его пролёт считается уникальным астрономическим событием для любителей космоса.