Indoneziya bolalar himoyasi uchun to‘rt millionga yaqin profilni o‘chirdi
Indoneziya hukumati bolalarning internetdagi xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qat’iydagi qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda o‘n olti yoshga to‘lmagan foydalanuvchilarga tegishli to‘rt million yetti yuz mingga yaqin profil bloklab qo‘yildi. Bu haqda Reuters agentligi Indoneziya aloqa va raqamli texnologiyalar vaziri Meutya Hafi bergan bayonotiga asosan xabar berdi.
Eng katta oqibat qisqa videolar platformasi TikTok’ga yetkazildi. Tozalash ishlar natijasida TikTok’da to‘rt million yuz mingga yaqin bolalar akkaunti o‘chirildi.
YouTube’da esa olti yuz mingga yaqin profil tozalandi. Umumiy ko‘rsatkich sifatida to‘rt million yetti yuz mingta akkaunt va profiling o‘chirilgan bo‘lib, bu raqamlar Indoneziyada keng qamrovli ishlarning olib borilganini ko‘rsatadi.
Bunday keskin choralar tasodifiy emas. Joriy yilning yakkabr kuni Indoneziyada yangi qonun kuchga kirdi.
Ushbu hujjatga ko‘ra mamlakatda yuqori xavfli deb tan olingan barcha internet platformalariga o‘n olti yoshdan kichik bolalarning akkauntlarini bosqichma-bosqich o‘chirish majburiyati yuklatilgan. Bugungi kunga kelib qat’iy qoidalar Instagram, Facebook, X va Roblox kabi tarmoqlarga ham ta’sir etgan.
Indoneziya aloqa va raqamli texnologiyalar vaziri Meutya Hafiining ta’kidlashicha, hukumatning maqsadi faqat bolalarni internetdan uzib qo‘yish emas, balki yirik raqamli kompaniyalarning mas’uliyatini oshirishdir. Vazir aytdiki, bu ishlar orqalik bolaning tarmoqqa kirishini kechiktirish emas, balki platformalarning o‘zini tutish madaniyati o‘zgarishi maqsad qilingan.
Bolalarning raqamli dunyodagi xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan bunday tizim tez orada boshqa mamlakatlar uchun ham namuna bo‘lishi kutilmoqda. Indoneziya tajribasi jahon miqyosida bolalar himoyasi sohasida muhim qadam bo‘lib belgilanmoqda.

Индонезия удалила почти четыре миллиона профилей в рамках защиты детей.
Правительство Индонезии приняло строгие меры по обеспечению безопасности детей в интернете. Об этом сообщило Zamin.uz.
В стране было заблокировано около четырех миллионов семисот тысяч профилей, принадлежащих пользователям младше шестнадцати лет. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление министра связи и цифровых технологий Индонезии Меутьи Хафи.
Наибольший удар пришелся по платформе коротких видео TikTok. В результате очистки в TikTok было удалено около четырех миллионов двухсот тысяч детских аккаунтов.
В YouTube было очищено около шестисот тысяч профилей. В общей сложности удалено четыре миллиона семьсот тысяч аккаунтов и профилей, что свидетельствует о проведении масштабных работ в Индонезии.
Такие резкие меры не случайны. В январе текущего года в Индонезии вступил в силу новый закон.
Согласно этому документу, всем интернет-платформам, признанным в стране высокорискованными, возложена обязанность постепенно удалять аккаунты детей младше шестнадцати лет. На сегодняшний день строгие правила затронули и такие сети, как Instagram, Facebook, X и Roblox.
По словам министра связи и цифровых технологий Индонезии Меутьи Хафи, цель правительства заключается не только в том, чтобы отсечь детей от интернета, но и в повышении ответственности крупных цифровых компаний. Министр отметила, что целью этих действий является не задержка доступа ребенка в сеть, а изменение культуры поведения самих платформ.
Ожидается, что такая система, направленная на обеспечение безопасности детей в цифровом мире, вскоре станет примером и для других стран. Опыт Индонезии отмечается как важный шаг в области защиты детей в мировом масштабе.