Isroil va Livan o‘rtasida tinchlik kelishuvi imzolandi
Urush holatida bo‘lgan Isroil va Livan o‘rtasida AQSH vositachiligida tinchlik kelishuvi imzolandi. Kelishuv shartlari va tomonlarning reaksiyalari Olti oy davomida Isroil va Livan o‘rtasida kuchli namlar kuchaydi.
Hujjat AQSH davlat kotibi Marko Rubioning ishtirokida imzolandi. Kelishuvga ko‘ra, Isroil armiyasi Livan janubidagi Litani daryosining shimoli va janubidagi ikkita hududdan qisman qo‘shinlarini olib chiqadi.
Bu hududlar nazorati Livan milliy armiyasiga topshiriladi. AQSH harbiylari esa ushbu hududlarda Hizbulloh kuchlari qayta joylashmasligini nazorat qiladi.
Tomonlarning bayonotlari juda har xil. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu Hizbulloh to‘liq qurolsizlantirilmaguncha Isroil harbiylari bu hududlarda qolishini aytdi.
Livan Prezidenti Jozef Aun esa o‘z suvereniteti va mustaqilligini himoya qilishlarini ta’kidladi. Hizbulloh rahbari Naim Qosim esa Isroil qo‘shinlarining shartlarsiz to‘liq chiqib ketishini talab qilgan.

Соглашение о мире между Израилем и Ливаном подписано.
В условиях войны между Израилем и Ливаном при посредничестве США был подписан мирный договор. Условия соглашения и реакции сторон
В течение шести месяцев напряжённость между Израилем и Ливаном будет усиливаться.
Договор подписан при участии госсекретаря США Марко Рубио. Согласно соглашению, израильская армия частично выводит свои силы из двух районов — северного и южного — реки Литани на юге Ливана.
Контроль над этими районами передаётся национальной армии Ливана. Военные США же следят за тем, чтобы силы Хезболлы не возвращались в эти районы.
Заявления сторон сильно различаются. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что израильские войска останутся в этих районах до полного разоружения Хезболлы.
Президент Ливана Жозеф Аун, в свою очередь, подчеркнул необходимость защиты своего суверенитета и независимости. Лидер Хезболлы Наим Касим потребовал полного и безусловного вывода израильских сил из этих районов.