Saudiya Arabistonida vertolyot qulab tushib 14 kishi halok bo‘ldi
Fojiali hodisa oqibatida havo kemasi bortida bo‘lgan 14 kishining barchasi halok bo‘ldi. Bu haqda mamlakat Energetika vazirligi ma’lumotlariga tayanib, TASS agentligi xabar berdi.
Vazirlik tarqatgan rasmiy ma’lumotga ko‘ra, aviahalokat 28 iyun, yakshanba kuni Ras Tanura hududida sodir bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlarning barchasi Saudiya Arabistoni fuqarolari hisoblanadi.
Rasmiy bayonotda ta’kidlanishicha, Saudi Aramco kompaniyasiga tegishli vertolyot noma’lum sabablarga ko‘ra qulagan va hodisa oqibatida bortda bo‘lgan 14 nafar insonning barchasi hayotdan ko‘z yumgan. Hozirda vakolatli davlat idoralari aviahalokatning kelib chiqish sabablarini aniqlash yuzasidan keng ko‘lamli tergov ishlarini boshlagan.
Mutaxassislar texnik nosozlik, inson omili yoki boshqa ehtimoliy sabablarni o‘rganmoqda. Hozircha halokatning aniq sababi haqida rasmiy xulosa e’lon qilinmagan.
Ras Tanura Saudiya Arabistonining strategik ahamiyatga ega sanoat shaharlaridan biri hisoblanadi. Fors ko‘rfazi sohilida joylashgan mazkur hududda Saudi Aramco kompaniyasining yirik neftni qayta ishlash majmuasi hamda dunyodagi eng katta dengiz orqali neft yuklash terminallaridan biri faoliyat yuritadi.
Shu bois bu yer mamlakat energetika sohasining muhim markazlaridan biri sifatida e’tirof etiladi. Ayni paytda rasmiylar halokat yuzasidan barcha holatlarni sinchiklab o‘rganayotganini ma’lum qildi.
Tergov natijalari e’ron qilinishi bilan aviahalokatning aniq sabablari ham ma’lum bo‘lishi kutilmoqda.

В Саудовской Аравии разбился вертолет, 14 человек погибли
В городе Рас-Таннура, расположенном в восточной части Саудовской Аравии, потерпел крушение вертолет, принадлежащий государственной нефтяной компании страны Saudi Aramco. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
В результате трагического происшествия погибли все 14 человек, находившиеся на борту воздушного судна. Об этом сообщило агентство ТАСС, ссылаясь на данные Министерства энергетики страны.
Согласно официальному сообщению министерства, авиакатастрофа произошла в воскресенье, 28 июня, на территории Рас-Таннуры. По предварительным данным, все погибшие являются гражданами Саудовской Аравии.
В официальном заявлении отмечается, что вертолет компании Saudi Aramco упал по неизвестным причинам, и в результате происшествия все 14 человек на борту погибли. В настоящее время компетентные государственные органы начали масштабное расследование для установления причин авиакатастрофы.
Специалисты изучают возможность технической неисправности, человеческий фактор или другие потенциальные причины. На данный момент официальное заключение о точной причине крушения не опубликовано.
Рас-Таннура считается одним из стратегически важных промышленных городов Саудовской Аравии. В этом регионе, расположенном на побережье Персидского залива, функционирует крупный нефтеперерабатывающий комплекс компании Saudi Aramco, а также один из крупнейших в мире морских терминалов по отгрузке нефти.
Поэтому это место признано одним из важных центров энергетического сектора страны. В настоящее время официальные лица сообщили, что все обстоятельства крушения тщательно изучаются.
Ожидается, что точные причины авиакатастрофы станут известны после обнародования результатов расследования.