Suriyada Idlibda O‘zbekistonli jangari otib o‘ldirildi
Suriyaning Idlib provinsiyasida O‘zbekistonlik jangari otib o‘ldirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mahalliy manbalarga tayanib, Syriahr nashri xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, voqea Al-Fua tumanida sodir bo‘lgan.
Noma’lum shaxslar O‘zbekistonlik jangarining harakatlanayotgan avtomobilini o‘qqa tutgan. Qurolli hujum oqibatida u voqea joyining o‘zida halok bo‘lgan.
Ayni vaqtda hodisa yuzasidan tegishli idoralar tomonidan surishtiruv va tergov harakatlari olib borilmoqda. Hujumni kim amalga oshirgani hamda uning sabablari hozircha rasman ma’lum qilinmagan.
Manbalarga ko‘ra, halok bo‘lgan shaxs Suriyada faoliyat yurituvchi Hay’at Tahrir ash-Shom tarkibidagi Qizil otryadlar safida bo‘lgan. Eslatib o‘tamiz, 2024 yil noyabr oyi oxirida qurolli isyonchilar, asosan Hay’at Tahrir ash-Shom jangarilari Suriya shimolida keng ko‘lamli harbiy yurishni boshlagan edi.
Ular qisqa vaqt ichida Idlib viloyati, Halab shahri, Hama va Homs viloyatlarining bir qator hududlarini o‘z nazoratiga olgan. Keyinchalik ular poytaxt Damashqqa ham kirib borgan.
Bu voqealar ortidan Suriyaning sobiq prezidenti Bashar Asad oilasi bilan Rossiyaga ketgani ma’lum qilingan. 2025 yilda esa Hay’at Tahrir ash-Shom guruhi yetakchisi Ahmad ash-Shara’a mamlakatning o‘tish davri prezidenti sifatida e’lon qilingan.
Shu yil davomida Suriya xavfsizlik kuchlari Idlib shahri va uning atrofida xorijlik jangarilarga, jumladan, O‘zbekistonliklarga qarshi bir nechta maxsus reydlar o‘tkazgan. Xususan, 2025 yil iyun oyida Abu Dujon al-O‘zbekiy taxallusi bilan tanilgan harbiy instruktor Ayyub xavfsizlik kuchlari tomonidan qo‘lga olingan.
U hibsga olingach, noma’lum joyga olib ketilgani xabar qilingan. Shuningdek, avgust oyi oxirida Al-Qusur tumanida o‘tkazilgan yana bir maxsus operatsiya natijasida Islom al-O‘zbekiy laqabi bilan tanilgan yana bir O‘zbekistonlik jangari ushlangan.
Manbalarga ko‘ra, operatsiya uning joylashuvi haqida aniq ma’lumot olingach amalga oshirilgan. Bundan tashqari, Suriya xavfsizlik kuchlari 3 sentyabr kuni Idlib viloyatining g‘arbida joylashgan Haram tumanida Islom Davlati hujayrasini yo‘q qilish bo‘yicha amaliyot o‘tkazgan.
Operatsiya davomida qo‘lga olinganlar orasida Iroq va O‘zbekistondan kelgan jangarilar ham bo‘lgani ma’lum qilingan. So‘nggi hodisa Suriya shimolida qurolli guruhlar va xorijlik jangarilar ishtirokidagi xavfsizlik bilan bog‘liq vaziyat hali ham murakkabligicha qolayotganini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Сирии в Идлибе погиб узбекский боевик.
Ссылаясь на местные источники, об этом сообщило издание Syriahr. По имеется в виду, что инцидент произошел в районе Аль-Фуа.
Неизвестные лица захватили автомобиль узбекского боевика, находившегося в движении. В результате вооружённого нападения он погиб на месте происшествия.
В то же время соответствующие органы проводят расследование и принимают меры в связи с инцидентом. Кто совершил нападение и его причины пока официально не установлены.
По данным источников, погибший был бойцом, состоящим в составе Красного отряда организации Хайят Тахрир аш-Шам, действующей в Сирии. Напомним, что в конце ноября 2024 года вооружённые повстанцы, в основном бойцы Хайят Тахрир аш-Шам, начали широкомасштабное военное наступление на севере Сирии.
За короткое время они взяли под свой контроль провинцию Идлиб, город Алеппо, а также ряд районов провинций Хама и Хомс. Позже они вошли в столицу Дамаск.
На фоне этих событий стало известно, что семья бывшего президента Сирии Башара Асада уехала в Россию. В 2025 году лидер группы Хайят Тахрир аш-Шам Ахмад аш-Шараа был объявлен переходным президентом страны.
В течение этого года сирийские силы безопасности проводили несколько специальных рейдов против иностранных бойцов, включая узбеков, в городе Идлиб и его окрестностях. В частности, в июне 2025 года военный инструктор, известный под псевдонимом Абу Дужон ал-Узбеки, Аyyub, был задержан сирийскими силами безопасности.
После задержания его доставили в неизвестное место. Кроме того, в конце августа в ходе ещё одной специальной операции, проведённой в районе Аль-Кусур, был захвачен ещё один узбекский боевик, известный под прозвищем Ислам ал-Узбеки.
По данным источников, операция была проведена после получения точной информации о её местонахождении. Кроме того, 3 сентября сирийские силы безопасности провели операцию по ликвидации ячейки Исламского государства в районе Харам, расположенном на западе провинции Идлиб.
В ходе операции среди задержанных оказались бойцы из Ирака и Узбекистана. Последний инцидент ещё раз показывает, что ситуация в сфере безопасности, связанная с вооружёнными группами и иностранными бойцами на севере Сирии, остаётся сложной.