«Hay’at Tahrir ash-Shom» safida jang qilgan o‘zbekistonlik halok bo‘ldi
Suriyaning Idlib viloyati yaqinidagi Al-Fua shaharchasida O‘zbekistonlik jangarilardan biri noma’lum qurollangan shaxslar tomonidan uyushtirilgan hujum oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Syriahr nashri xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, hujum vaqtida u avtomobilida bo‘lgan va noma’lum shaxslar mashinaga to‘g‘ridan to‘g‘ri o‘q uzgan.
Oqibatda u voqea joyida hayotdan ko‘z yumgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lgan shaxs avval Hay’at Tahrir ash-Shom tarkibidagi Qizil kaltaklar bo‘linmasida faoliyat yuritgan.
Hodisadan so‘ng hududda xavfsizlik choralari kuchaytirildi. Huquqni muhofaza qiluvchi idoralar voqea tafsilotlarini aniqlash, hujumni sodir etgan shaxslarni topish hamda dalillarni yig‘ish bo‘yicha surishturuv ishlarini boshlagan.
Nashrning qayd etishicha, ushbu voqea Suriyaning shimoli-g‘arbiy hududlarida so‘nggi vaqtlarda kuzatilayotgan suiqasdlar va qurolli hujumlar fonida sodir bo‘lgan. Bu esa ayrim hududlarda xavfsizlik bilan bog‘liq muammolar hanuz saqlanib qolayotganini ko‘rsatmoqda.
Shuningdek, Suriyan shimoli-g‘arbiy hududlarida o‘zbekistonlik jangarilar faoliyat yuritishi haqida turli manbalar taklif qilgan. Bu hududlarda o‘ta milliy guruhlar va boshqa tashkilotlar o‘rtasidagi nizolar doimiy ravishda kuzatilmoqda.
Halok bo‘lgan shaxs haqida batafsil ma’lumotlar hali aniqlanmoqda. Huquqni muhofaza qiluvchi idoralar voqea joyini o‘rganishda davor etmoqda.

Гражданин Узбекистана, воевавший в рядах «Хайят Тахрир аш-Шам», погиб.
В районе города Аль-Фуа, расположенного недалеко от Идлиба в Сирии, один из узбекских боевиков был убит в результате нападения неизвестных вооруженных лиц. Об этом сообщило Zamin.uz.
Как сообщает издание Syriahr, по имеющимся данным, во время нападения он находился в автомобиле, и неизвестные лица открыли по машине прямой огонь.
В результате он скончался на месте происшествия. Согласно предварительной информации, убитый ранее был активен в составе подразделения «Красные браслеты» организации Hay’at Tahrir ash-Sham.
После инцидента в районе были усилены меры безопасности. Правоохранительные органы начали следственные действия по установлению деталей события, розыску лиц, совершивших нападение, и сбору доказательств.
Как отмечает издание, это происшествие произошло на фоне наблюдаемого в последнее время в северно-западных районах Сирии роста напряженности и вооруженных нападений, что указывает на сохранение проблем, связанных с безопасностью в некоторых районах.
Кроме того, различные источники сообщают о деятельности узбекских боевиков в северно-западных районах Сирии. В этих районах напряженность между местными племенами и другими организациями постоянно наблюдается.
Подробная информация о погибшем пока не установлена. Правоохранительные органы продолжают расследование на месте происшествия.